van dosimetric - via hypnose - tot psychotherapie 177 leefde te veel op eikaars lijdenslip: morfi- nomanen, menstruatie-devianten, alcoho listen, melancholici, dragers van dwang voorstellingen vormden de substantiële cliëntèle. Bij zijn thuiskomst constateerde Van Ren- terghem eens te meer, dat Van Eeden een ;)médicin-malgré-lui" geworden was. De psychotherapie begon hij te beperken tot literatuurvrienden als Lodewijk van Deys- sel, Willem Kloos en Albert Verwey. Hij vergat zijn patiënten in de kliniek tijdens het corrigeren van drukproeven of het ba ren van gedichten. Er was geen full-dress- debate nodig hem ervan te overtuigen, dat zo voortgaande een ,,lauttönende Zer- platzung" onvermijdelijk zou zijn. Van Eeden zelf stelde voor om de kosten sa men te delen, de emolumenten te schei den, totdat zij het compagnonschap zou- Dr. A. W. van Renterghem op de dag van de ope ning van zijn ,,lnstitut Liébeault", 1 november 1899. den kunnen disolveren. Begin april 1893 deelde Van Eeden mee, dat zijn uur geko men was. Volkomen eerlijk stapte hij uit de psychotherapie en in de wereldhervor- mende kunst of kunstige wereldhervor ming. De eenmansonderneming op de Keizers gracht leverde het echtpaar Van Renter ghem weinig pensionnaires meer. Der halve verhuisde het op 15 april 1895 naar de Stadhouderskade, waar de kliniek en de woonruimte voor het gezin in aparte huizen werden ondergebracht. Het enorme pand, waarvan Van Renterghem terecht kon zeggen, al was hij geen ,,Leienaêr" ,,Hic sudavi, sednon frustra", verliet hij zonder hartzeer. Als eigen mees ter, niemands knecht, werkte hij in de komende jaren praktisch en theoretisch. Vastberaden, maar soepel en met mate hield hij vast aan de methode-Liébeault. Voor het eerst merkte hij, dat zijn Broeder- Ezel niet ontkwam aan de slijtageslag: hij kreeg aanvallen van hevige pijn in het linkeroog, gepaard met tranenvloed en ooglidkramp. Hij consulteerde een specia list, die een syphilitische complicatie meende ontdekt te hebben. Toen Van Renterghem hem zijn deugd- en eerbaar heid opbiechtte, werd hij beloond met een ongelovige blik. De patiënt zweeg, liet het anti-syphiliticum zo goed als ongebruikt en hielp zich als homeserver met watten applicatie en indroppeling van atropine. Le noble père Liébeault, boegbeeld in Van Renterghem's kliniek aan de Amsterdamse Van Breestraat.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 25