1- van dosimetrie - via hypnose - tot psychotherapie 178 Nieuwe kliniek De jaren vóór de intrede van het prese- nium worden bij heren wel eens ,,de de mon van het middaguur" genoemd. Bij Van Renterghem verscheen geen duivel, maar een overjarige fee-met-een-angel. Een rijke ongehuwde patiënte bood ,,ein Stück vom Himmel" aan: een te bouwen moderne kliniek, waarvoor zij op de cou- lantste voorwaarden de gelden zou four neren, echter onder één beding: zij zou de architect aanwijzen. Nu bleek, dat zij een heer C. Wiegand jr. uitverkoos, die ooit zijn verloving met haar de dag voor de huwelijksvoltrekking had verbroken. Zij wenste met haar royale geste het ver sperde parcours d'amour te heropenen, hetgeen het moet haar een zee van ongefilterd leed hebben gekost mis lukte. Zij zocht en kreeg een andere ze nuwarts: de voornoemde dr. A. Aletrino, maar Van Renterghem kreeg per 1 no vember 1899 zijn riante kliniek:Het Insti tuut Liébeau/t in de Van Breestraat no. 1. Hoe het hem daar verging ik deel u pour épater slechts mee dat hij ten huize van de beroemde Carl Gustav Jung, vriend en later vijand van Sigmund Freud is ontvangen hoop ik mijn lezers op te dissen na een redelijke tijdspanne, althans wanneer de metronoom binnen mijn tho rax nauwkeurig zijn plicht blijft vervullen. Tot slot zij vermeld, dat Frederik van Eeden op 9 juni 1926 in ,,De Maasbode" een zeer vererend artikel over de tachtig jarige Van Renterghem schreef. Frederik was op 18 februari 1922 ,,in de schoot der Moederkerk opgenomen", zoals dat des tijds heette. Hij had onder meer Johannes Viator, De Koele Meren des Doods, de Ode aan zijn Engelbewaarder en for all things het experiment-Walden achter de rug. „Om het schoons en begeerlijks van een goed mens te zijn", zo lezen wij in De Kleine Johannes, volgde Van Renterghem nog steeds de medicatie van Pluizer: „Zoeken, denken en kijken". Zijn onge loof in het Christendom belette hem niet in bedrijvige rustige regelmaat bergen te verzetten. „Lord, what is in a man", ver zuchtte reeds Henry Purcell. In Holland stond dit huis: „Hall, links, met ruststoelen en kamertjes waar de zieken behandeld werden". Kliniek Van Breestraat.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 26