TIJD Kees Cijsouw 180 Ho 1 oewe/ wij er na de hasj-vondsten op de Wa/cherse stranden deze zomer niet meer op gerekend haddenis het toeristensei zoen dit jaar toch nog geëindigd met een schip op één van de Zeeuwse kusten. We waren al bang, dat dit maritieme gebruik dit seizoen aan Zeeland voorbij zou gaan maar op de valreep werd het toch nog geforceerd. De Griekse vrachtvaarderAttican Unity" werd eind augustus met geweld en in een wolk van rook en giftige dampen voor het strand van Cadzand gezet. In de Wie lingen geraakte een deel van de lading in brand en daar het een schip van deze tijd was had het veel vaten met giftige, che mische lading aan boord en slechts weinig specerijen. Een spectaculair gedoe der halve en men mag wel zeggen, dat de badgastenschare aan de Westzeeuws- v/aamse kust waar voor haar toeristen belasting kreeg. Verontruste autoriteiten hielden de eerste dagen evacuatieplannen voor Cadzand-Bad en omgeving bij de hand, want het vuur bleef maar woeden en in de ruimen bleven de giftige stoffen zich maar ongecontroleerd met elkaar ver binden. 't Was erg leerzaam om het allemaal te volgen. Vooral toen rijkswaterstaat zich meester van het gebeuren had gemaakt door voor het schip de wrakkenwet van toepassing te verklaren. Toen kon de op lettende toeschouwer zien hoe in de boe zem van de dienst de zorgen om veront reiniging van het oppervlaktewater tegen te gaan steads kortelings werden verdron gen door het hevige verlangen het wrak snel te bergen en zo nog meer dreigende verontreiniging van het water tegen te gaan. Daartoe zette men bij tijd en wijle met giftige stoffen vermengd bluswater overboord. Dat bezoedelde dan het water - maar zo spraken woordvoerders dan - ,,nood breekt wet": a/s dat water niet overboord werd gepompt, dreigde de boot te breken en dan zou alle giftige water naar buiten komen en de zee nog meer bezoedelen. Bij die acties trof men telkens de Zeeuwse inspectie voor het milieu op zijn pad, die haar taak geëerbie digd wilde zien: verontreiniging van het milieu tegengaan of voorkomen. De me ningen botsten nogal eens, zo kon men uit de berichtgeving in de kranten over een en ander opmaken. Een boeiende vorm van terreindrift was het, die wij tot voor kort alleen van de televisie kenden, als er weer eens een rol prent werd uitgezonden over een kolonie broedende gevederde vriendjes ergens op een hoge rots. Maar overheidsinstellingen - die hebben het ook, hoor. Terreindrift. Toen de gemoederen over en weer een paar maanden later wat bedaard waren, hanteerden de overheidsinstellingen voor de verschillen in inzicht virtuoos het be grip, dat men daarvoor meestal op de buitenwacht loslaat. Communica tiestoornis. Schoon Wie het kleine niet eert, is het grote niet weert en het is daarom, dat wij in dit stukje schrift van deze tijd even van de ,,Attican Unity" willen overstappen naar een actietje, dat V/issingen in oktober een weekje bezighield. V/issingen bezem- schoon" luidde het motto en het doel was vooral om de schooljeugd het nut en de

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 28