hellenburg 155 selende archipel van wat toen Zeeland was. Na de stormvloed van 1014 waren ten zuiden van de toen ontstane binnen zee bekend onder de naam ,,De Zwa- ke" een drietal eilandjes boven water gekomen of gebleven. Van west naar oost waren dit: Borsele, Oudelande en Baar land. Rond 1200 werd rond deze eilanden één dijk gelegd, zodat zij voortaan tot één geheel waren verenigd. Geruime tijd later werd ook ,,De Zwake" het brede water ten noorden van dit eiland ingepolderd, zodat dit gebied één werd met Zuid-Beveland. Bouw In dit gebied dus vestigden zich de ge broeders Van Renesse. Hendrik van Re- nesse is de man die een aanvang maakte met de bouw van Hellenburg. Hoewel bij de opgravingen geen duidelijke aanwijzin gen zijn gevonden van de bouwactivitei ten van genoemde Hendrik, zal hij toch een bescheiden woontoren hebben ge bouwd. Zijn zoon Jan, die omstreeks 1305 geboren werd, is de vermoedelijke bouw heer van de grote stenen woontoren die later de kern vormde van het 15e-eeuwse kasteel. Hoewel zijn politieke activiteiten zich veelal afspeelden in stad en land van Utrecht, bleef hij ook zijn belangen in Baarland behartigen. Zijn weduwe, Alyt van Lichtenberg, werd in 1352 vrouwe van Hellenburg genoemd. Deze Alyt was eveneens vrouwe van het kasteel Rhynau wen bij Utrecht. Jan van Renesse liet verschillende kinde ren na. Zijn gelijknamige oudste zoon Jan werd circa 1430 geboren en komt na het overlijden van zijn moeder voor als heer van Rhynauwen, Lichtenberg, Baarland, Stuvesand en Bakendorp. Ook deze Jan van Renesse vinden we veelal terug in de omgeving van Utrecht.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 3