de stadspomp te sint anna ter muiden 200 uitgaande rechten te Stroobrugge (en de inkomende rechten hier) werden tezamen in een uitgave geboekt (bestemming der palen onbekend). Opgemerkt moet moeten dat er verschil lende mooie kansen lagen bij de grotere projecten in Zeeuws-Vlaanderen in die jaren. Het zou b.v. interessant zijn te weten of Vlamingen hebben bijgedragen bij de bouw van de nieuwe stadsvleeshal in Philippine (1789) en bij de nieuwe pui met bordes in dezelfde stad (1790). Een ander project was het maken van tekeningen en bestekken voor het stadhuis te Biervliet (1792) en idem voor vrij uitgebreide repa ratiewerkzaamheden aan het stadhuis te Axel (1787). Als we rondkijken in Zeeland zelf is het van belang te wijzen op de figuur van de Middelburgse beeldhouwer Johannes Camhout (Kamhout). Deze kunstenaar (1739-1797) heeft o.m. de tropheeën en het frontespies aan het nieuwe door Coen- raad Kayser gebouwde gedeelte van het stadhuis te Middelburg opzijn naam staan. Ook in Zeeuws Vlaanderen blijkt hij vol gens mijn gegevens zijn sporen te hebben verdiend. Zo heeft hij bijgedragen tot de nieuwe vormgeving van de markt in Oost burg. Uiteen stadsrekening van 1792 blijkt dat hij een stenen lantaarnpaal vervaardig de met „zeven ordinaire stenen palen" (wellicht is de toen gemaakte grote houten vaas voor de stenen lantaarnpaal ook door hem getekend). Niet alleen wordt Cam hout in Oostburg genoemd. Ook werd hij in Biervliet uitbetaald in 1792 voor het werk aan de stadspomp. Bovendien in Neusen (stad en ambachte) in 1780 voor twee stenen drempels en in 1782 voor twee blauwe dekstenen op de stadswaterput. Eén van de ambachtslieden die geregeld voor werkzaamheden aan het stadhuisje te St. Anna, om daarheen terug te keren, werd ingeschakeld was toen stadsfabriek D. Het hart van het huidige St. Anna ter Muiden in de vorm van een dorpspleintje, ongeveer rechthoekig van vorm, met afmetingen van 25 m. bij 40 m. Het voornaamste gebouw is het v.m. raadhuisje, dooreen tentdak gedekt waarop een vierkant open houten torentje meteen klokje. Deze foto uit 1956 (R.M.Z.) geeft een overzicht vanaf de Middeleeuwse torenstomp.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 48