de stadspomp te sint anna ter muiden 203 Enige schamppalen van hardsteen zullen van oudsher de pomp behoed hebben voor ongelukken bij het verkeer op het pleintje en tijdens jaarmarkten e.d. Afgezien van de aesthetische kwaliteiten en de utiliteitskant van de zaak zal de pomp toch altijd de aandacht op zich gevestigd hebben vanwege de hoogte: bijna drie meter, midden op een pleintje met lage be bouwing rondom. Voorts nog enige af metingen: De hoogte van het pomp- lichaam tot de dekplaat en de breedte van het middenveld bedragen om precies te zijn respectievelijk 147,5 cm en 73 cm. De hoogte van het pomplichaam (inclusief de dekplaat) heeft een afmeting boven de grond van 214,5 cm., terwijl de bekroning (inclusief de drie treden) 70 cm. bedraagt. De bovenkant van de tuit bevindt zich op V3 van de hoogte van het middenveld. Niet alleen op grond van de harmonische af metingen van dit 284,5 cm. hoge bouw werkje, doch ook vanwege de versiering, rechthoekig en symmetrisch met diverse elementen uit de antieke ornamentiek, dient geconcludeerd dat wij hier te maken hebben met een object uit de stijlperiode ,,Lodewijk XVI". Iets meer over de letters S.P.Q. en het wapen Het meest opvallende aan de pomp is het stedewapen, in kleuren beschilderd en voorzien van een banderolle met letters. Stellig zal het overeenkomstig de be doeling van de stichters van de pomp zijn als wij aan dit onderdeel bijzondere aan dacht schenken. Het is opvallend dat in die dagen toen het stadje helemaal niets meer te betekenen had de overheid links en rechts heeft gestrooid met het middel eeuwse stadswapen en niet geschroomd heeft om zich daarbij te presenteren met een aanduiding, die ontleend is aan het aloude Rome. Immers de initialen S.P.Q. betekenen Senatus Populus Oue, hetgeen letterlijk betekent Senaat en Volk (van Rome) en wij in ons geval moeten vertalen met Burgemeesters en Raad. Het was van af de Renaissance niet ongebruikelijk dat een stedelijke overheid zichzelf op deze wijze presenteerde; het was als men wil een vorm van classicisme. Dat een stad als Middelburg in haar bloeitijd, de hoofdstad van een gewest en een voor die periode niet onbelangrijke plaats, een nieuwe toe gangspoort tot de Adbij decoreert met S.P.Q.M. kan men nog wel begrijpen. Mis schien is deze aanduiding op de poort van het Provinciaal Abdijcomplex geplaatst om aan te geven dat de poort is betaald en ge maakt door de stad. In St. Anna ter Muiden zijn de proporties van dien aard, dat de bezoeker van het stadje een glimlach niet kan onderdrukken wanneer hij geconfronteerd wordt met de aanduiding S.P.Q.St.A.T.M. Aan de andere kant was het de gebruikelijke, in de geest van die tijd passende en ook de meest korte aanduiding om te kennen te geven dat de pomp was betaald door de stad, stadseigendom was. Overigens is het voorkomen van deze letteraanduiding op een openbaargebouw" in Sint Anna ter Muiden een curieus en laat voorbeeld van dit gebruik. Het is in 1789, het jaar van de Ie. Het zou kunnen zijn dat de gebeeldhouwde (graven) kroon oorspronkelijk boven de schildhouder van het stadswapen afgebeeld was. Deze foto uit 1902 (R.M.Z.) zou de restanten daarvan laten zien op het stukje hardsteen onder de geprofileerde dekplaat. Het spreekt vanzelf dat van tijd tot tijd een beroep moet worden gedaan op de verzorgende hand van de schilder voor het bijwerken van verschillende ornamenten. mtmüin

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 51