het middeiburgse stadhuis 53 voorgangers geen reden hebben zichzelf iets te verwijten, wanneer ik uit de reke ningen wel iets anders en wel iets meer heb gelezen dan zij historici, die nu eenmaal beter in documenten dan in mo numenten thuis zijn". Jammer is het, dat Kalf zijn bevindingen niet nog eens heeft kunnen toetsen aan de originele en volle dige rekeningen, immers jammerlijk verlo ren gegaan in het oorlogsgeweld; onge twijfeld zouden er dan nog meer gegevens boven water zijn gekomen. Het geslacht Keldermans Na de eerste steenlegging begint men blij kens de stadsrekeningen van 1452 en vol gende jaren energiek te bouwen en in 1453 duikt voor het eerst de naam Kelder mans op. Deze familienaam zal, vergezeld van verschillende voornamen, daarna nog vele malen in de rekeningen terugkeren tot het jaar 1521. Wie waren deze Vla mingen? De stamvader van het geslacht was Jan van Mansdale, die we voor het eerst te genkomen rond 1400 in Brussel, waar hij een huis bewoont, genaamd ,,ln het Kel derken". De naam van dit huis zorgt voor een nieuwe achternaam voor Jan en zijn familie; via Kelderken en Kelderman wordt het uiteindelijk Keldermans. Jan is werk zaam als steenhouwer in Brussel en Me- chelen. Het is onzeker of hij ook als bouw meester zijn sporen heeft verdiend. De combinatie steenhouwer/bouwmeester, in de middeleeuwen bepaald niet uitzon derlijk, is wèl aantoonbaar in het geval van Jan's gelijknamige zoon en van een groot aantal van diens nakomelingen. De Keldermansen weten zich in een tijds bestek van twee generaties een vooraan staande positie te verwerven in de archi tectuur van de laat-middeleeuwse Neder landen. Deze architectuur is onder te ver delen in een aantal duidelijk van elkaar verschillende, veelal streekgebondener gotiekstijlen; zo onderscheidt men een Nederrijnse, een Hollandse, een Westfaal- se, een Maaslandse, een Schelde- en een Brabantse gotiek. In de laatstgenoemde stijl nu zullen de Keldermansen zich ge durende meer dan een eeuw manifeste ren. De stamboom op de volgende pagina geeft de voor dit artikel belangrijkste Kel dermansen weer met hun geboorte- en sterfdata voor zover we daar iets van weten en de plaatsen waar zij zeker actief zijn geweest. Degenen die aan het stad huis van Middelburg hebben gewerkt zijn onderstreept. Allen waren steenhouwer en/of bouwmeester; naast hen zijn ons nog meer kunstenaars in de familie be kend: steenhouwers, bouwmeesters, maar ook schilders. De Keldermansen met dezelfde voornaam worden in de lite ratuur steeds chronologisch genummerd. De Brabantse gotiek ontwikkelde zich in de loop van de veertiende eeuw door een Potloodtekening van H. van Heeswijk; poging tot een reconstructie van het stadhuis na het voltooien van de eerste bouwfase in 1460. Waar de tekening zich nu bevindt is mij onbekend. (Foto: RMZ)

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 13