het middelburgse stadhuis 59 Het ontwerp van het stadhuis Van veel onderdelen van het stadhuis kan via de stadsrekeningen vastgesteld wor den wie ze uitvoerde; ook de identiteit van de verschillende ontwerpers van die on derdelen kan soms worden achterhaald, maar hoe zit het nu met het totaalont werp? Van een totaalontwerp moet zeker sprake zijn geweest, gezien de logische voortzetting van de bouw in de tweede bouwfase. Dit ontwerp zal voornamelijk betrekking hebben gehad op plattegrond en globale opbouw, terwijl de decoratieve uitwerking aan de verschillende betrok kenen werd overgelaten. Wie worden er in de allereerste jaren van het werk ge noemd? In 1452 zijn dat Evert en Gillis, terwijl in 1453 de familie Keldermans met Andries I haar intrede doet. Meester Evert zou heel goed Evert Spoor water kunnen zijn. Deze bouwmeester die in dezelfde periode als de zoons van Jan II Keldermans en vaak in samenwerking met hen in de Nederlanden werkzaam was, wordt beschouwd als de ontwerper van het stadhuis van Veere, dat in 1477 werd voltooid. Bij deze voltooiing, een jaar na Evert's dood, speelde Andries I overigens een belangrijke rol. Was Spoorwater de ontwerper van het Middelburgse raad huis, was het één der Keldermansen of was het Meester Gillis, ,,ons genadichs heren maetser"? Gillis, de maetser van onze genadige heer oftewel de architect van Philips de Goede, moet uit Brussel af komstig zijn geweest. Hij komt blijkens de rekeningen naar Middelburg om te ver tellen hoe men aan natuursteen moet ko men en dus niet om een ontwerp voor het stadhuis af te leveren; zijn beloning is daarvoor trouwens ook te gering. De vraag omtrent de identiteit van de ont werper van het stadhuis blijft onbeant woord, maar het belang van de vraag kan misschien gerelativeerd worden door de vraag in hoeverre hier sprake is van een geheel nieuw en oorspronkelijk plan. Wat'het laatste betreft is de verbinding met Brussel, die via Meester Gillis gelegd kan worden belangrijk. In Brussel, op dat moment het bestuurlijke centrum der Ne derlanden, was men even voor 1450 ge reed gekomen met de bouw van een nieuw stadhuis. Wat was er een paar jaar later voor de ontwerper van het Middel burgse stadhuis logischer dan zich door het Brusselse te laten inspireren? Kalf heeft als eerste gewezen op de grote gelijkenis tussen de raadhuizen van Brus sel en Middelburg. Deze gelijkenis geldt vooral de plattegronden van de beide ge bouwen. In Brussel besloot men in 1401 Stadhuis van Gent met hoektoren vergelijkbaar met de Choertoren te Middelburg.

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 19