DE LOSKADE TE MIDDELBURG De enige kade in de stad of de status van een straatwand M.P. de Bruin Wie voor de Stationsbrug in Middelburg moet wachten, op we ik uur ook, wordt bijna altijd getroffen door de geve/wand van de Loskade. De meeste passagiers, die ik naar hun mening heb gevraagd, vinden de wand in zijn geheel mooi. De conclusie blijft niet hetzelfde, althans bij een deel van de beschouwers, a/s men de aandacht vestigt op de afzonderlijke gevels. Blijft men vervelend doorvragen naar de stijl van de huizen, dan raakt men in verwarring. Eigenlijk is er van een be paalde stijl geen sprake. Het gaat hier om een mengelmoes van neo stijlen. Gotiek en renaissance zijn onbekommerd door elkaar ge mengd. Tot aan 1870 waren er geen kaden in Middelburg, wel kaaien, en wanneer er na dat jaar sprake is van de Loskade wordt deze naam als onwennig ervaren of als te deftig. Men gebruikt tot aan de twintigste eeuw de namen door elkaar. Middelburg heeft zeer veel verwacht van de spoorweg- en kanaalwerken, die in 1866 begonnen waren. Men hoopte dat de tijden van de gouden eeuw weerom kwa men. Geen enkele stem werd verheven tegen de schending van de schone ves tinggordel die van 1590 tot 1600 werd aangelegd. In 1872 werd een plan ter inzage gelegd ,,tot uitbreiding van de ge meente, aan de zijde van de loskade, langs het nieuwe kanaal". In de raadsver gadering van 14 mei 1873 werd het plan, behoudens enkele wijzigingen, goedge keurd nadat het plan ,,het geheele jaar op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage fhad) gelegen, zonder dat daarop eenige bedenkingen ter kennis van het ge meentebestuur gebragt zijn". Geen nauwe straten meer zoals in de binnenstad, maar getuige het Verslag ge daan door Burgemeesters en Wethouders aan den Gemeenteraad van 1873: Bij de indeeling der straten is daarvoor genomen eene breedte van 12 meters, behalve voor den toegangsweg naar het spoorwegsta tion tusschen de kanaalbrug en de ko- ningsbrug, welke breedte is bepaald op 20 meters, en voor de straat loopende achter de meestoof langs en door de terreinen der commerciecompagnie, waarvoor een breedte van 13 meters is aangenomen". ompitme Situatie voor de kanaalwerken die in 1 866 een aanvang namen.

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 21