de loskade te middelburg 67 1891 niet heeft bereid verklaard de over eenkomst van koop en verkoop van een gedeelte van den bij besluit van 26 No vember 1890 no 10 bedoelden grond op de door den raad gestelde voorwaarden aan te gaan en dat dus het besluit tot verkoop van dien grond thans is vervallen". In 1891 wordt verder nog grond verkocht aan J. Pelle en W. P. van Pagé, het jaar daarop verzoekt de aannemer Van Pagé nogmaals bouwterrein te mogen kopen en in 1893 komen daar nog de namen bij van H. P. van de Ree 8- Zoon en M. C. Roest alsmede wederom Pagé. Voldoende om te besluiten dat de Loskade in trek begint te raken. Ter afsluiting van dit kroniekmatige ver slag van het bouwen aan de Loskade nog eenmaal het woord aan Dunné in de ver gadering van 1891 naar aanleiding van het verzoek van aannemer Van Pagé. ,,Toen indertijd de eerste vier huizen op de Los- kaai (niet kade) waren gebouwd heb ik ge wezen op de wenschelijkheid om bij de volgende aanvragen om bouwterrein al daar een hoogeren prijs te bedingen, zoo als dat overal elders in zoodanig geval ge schiedt: de eigenaren van de eerste vier gebouwen waagden iets, de volgende echter niet, men beweerde wel, dat die aanvragen steeds door denzelfden per soon geschiedden, maar men wist zeer goed dat deze niet anders was dan een stroopop. Waar nu voor het 5e en 6e huis geen hoogeren prijs voor den grond is be dongen, gaat het niet aan zulks voor het overblijvende stuk te doen..." Met de „stroopop" wordt niemand anders dan Frederiks bedoeld. De stijl Wij hebben naar materiaal gezocht om iets zinnigs te zeggen over de stijl van de huizen. In het werk van E. Gugel: Ge schiedenis van de bouwstijlen in de hoofdtijdperken der architectuur, dat in 1903 zijn derde druk beleefde, heeft J. H. Leliman het gedeelte geschreven over de periode 1880-1900. Een zin spreekt ons wel aan: „Het streven der XIXde eeuw om, in hoofdzaak reproduceerende, wer ken voort te brengen in navolging van, of althans in aansluiting bij eenigen histori- schen stijl, werd tot zijne uiterste conse quenties doorgezet". Gevoegd bij een kreet in het tijdschrift Ar- chitectura van die tijd dat decoratie de glimlach der materie is, komen wij aan de nrs 23 en 19 van de Loskade die respectie velijk de jaartallen 1891 en 1892 dragen. Zij behoren dus met uitzondering van het huis van Fokker van 1879 tot de eerste huizen. Zij kunnen niet anders dan van Frederiks zijn. Uit andere bron weten wij dat hij aan de Loskade heeft gebouwd. Hij heeft de huizen voor zijn opdrachtgevers gekocht en was tevens de architect. Over de smaak valt niet te twisten of wel? De tegenwoordige architecten, die wij er naar vroegen, trokken de schouders op. Neo gotiek, neo-renaissance, zoek het maar uit. Maar nogmaals de huizen verwekken met zonlicht een blijmoedige stemming-en dat is veel waard. Het zijn huizen met 1 Het huis Goese Korenmarkt-Loskade, naast het huis met jaartal 1892. Onder de ramen eerste verdieping tegelrand met Griekse taferelen. Was de dekoratie de glimlach der materie?

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 27