't hooft en de menselijke maat 71 aan de kust. De autotochtonen verhuizen naar de buitenwijkjes en in de oude kernen worden de huizen voor veel geld opge kocht als tweede woonhuis. Men zal nauwlettend moeten toezien op het be houd van de kleine schaal, want het bie den van een kleinschalige woonomgeving is vrijwel de enige functie, die het dorp nog in ons landschap en in onze samen leving heeft te vervullen." Tineke van Oosten: ,,De laatste drie, vier jaar is het weer in om in kleine dorpen te bouwen. Maar de bestemmingsplannen dateren uit de tijd, dat het evenwicht van de kleine schaal niet altijd werd onder kend, ze zijn soms meer dan tien jaar oud. En die plannen passen niet altijd meer in de maat, die je je nu bij een klein dorp voorstelt. Dat aan een rand van het dorp bungalows worden neergezet is begrijpe lijk, het is een van de weinige gangbare typen woningen, waarvan de maat bij het dorp en het landschap enigszins past. Maar voor veel jonge mensen zijn ze te duur, die moeten het hebben van wo ningwetwoningen. Die moeten in grotere aantallen ineens worden gebouwd en ze passen zo moeilijk in het kleinschalige beeld van veel dorpen, kijk naar Kats. In de steden vind je steeds meer variatie in woningbouw, steeds meer zorg ook om woningen in de omgeving te laten passen. Het moet toch mogelijk zijn die zorg ook te besteden aan de bouw in de dorpen. Je kunt niet blijven doorgaan op de manier, waarop de woningbouw in veel dorpen nu gebeurt. Juist nu het behoud van de dor pen zo belangrijk is, heb je zin om 't Hooft er weer bij te halen om mee te denken over woningtypen, die passen bij de men selijke maat van de dorpen." 6. 't Hooft en de menselijke maat. Op de krant herinnerde één van mijn collega's zich, dat hij twaalf, dertien jaar geleden een stuk moest maken over het nieuwe internaat voor schipperskinderen, een ontwerp van ir. P. J. 't Hooft. Hij was er getroffen door de manier, waarop de ka mers vorm hadden gekregen: ze waren niet recht-toe, recht-aan, maar bevatten knusse hoeken en nissen. Er wonen ver schillende kinderen op één kamer," had 't Hooft hem gezegd. ,,ln zo'n situatie moe ten kinderen de mogelijkheid hebben om zich terug te trekken op privé-terrein. Van daar die vorm." Die maat is in veel van zijn ontwerpen terug te vinden. Tineke van Oosten: „Een complex als Vijvervreugd in Middelburg heeft binnen een sfeer van vertrouwdheid, hij zocht in zijn ontwerpen voortdurend naar intimi teit. In het bejaardentehuis in Oud-Beijer- land is er ook iets van terug te vinden, in het gebouw is een straatje gesitueerd, waar allerlei voorzieningen aan zijn te vin den. Het ontwerp voor het psychiatrisch ziekenhuis in Goes is een voorbeeld van de manier, waarop hij zocht naar moge lijkheden om de sfeer van de Zeeuwse dorpen binnen te halen. Ook hier komen een aantal wegen samen, zij het dan niet bij een ring, maar bij een vierkant plein. Om dat plein zijn de verschillende ge bouwen gegroepeerd. De wegen vormen enerzijds de verbinding tussen die ver schillende gebouwen, ze onderhouden naar de andere kant de relatie met het landschap buiten het complex." 't Hooft keek naar de menselijke maat, van buiten af én van binnenuit.

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 31