74 JAARVERSLAG VAN DE WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE OVER HET JAAR 1977. Bestuur. Het bestuur kwam bijeen op 24 maart, 15 juni en 26 oktober ter bespreking van de activi teiten. Het bestuur was samengesteld uit drs. J. H. Kluiver, voorzitter G. A. C. van Vooren, vicevoorzitter, L. A. de Witte, secretaris, B. Oele, penningmeester, P. J. Brand, lid. Aan het einde van het jaar waren aftredend de voorzitter en de vicevoorzitter, die in de le denvergadering van 15 december beiden wer den herkozen. Als vertegenwoordiger in het Algemeen Bestuur van het Genootschap werd aangewezen de heer B. Oele. Het ledental bedroeg per ultimo 1977 circa 190. Lezingen. In het verslagjaar werden de volgende lezin gen georganiseerd: 28 januari Hendrick Thi- bout, een Middelburgs regent uit de 17e eeuw door de voorzitter van de Werkgroep ten huize van jhr. G. Ploos van Amstel te Middel burg. Deze lezing werd 6 mei herhaald voor leden van het Genootschap. 29 november hield prof. dr. J. J. Poelhekke een lezing over Jacob Cats als Raadspensionaris van Holland (tevens voor het Genootschap) en op de jaar vergadering van 15 december hield drs. M. van der Bijl een voordracht over Middelburg se Regententwisten aan het begin van de 18e eeuw. Bulletin. In de redactie hadden zitting P. J. Aarsen, M. P. de Bruin, drs. J. H. Kluiver en drs. R. L. Koops. In de ledenvergadering van 15 decem ber werd ir. J. A. Trimpe Burger tot 5e redactielid benoemd. In het verslagjaar wer den twee nummers van het Bulletin uitge bracht. Mevr. E. J. van den Broecke-de Man verzorgde voor deze nummers de medede lingen van de Zeeuwse Vereniging voor Dia lectonderzoek. In het tweede nummer ver scheen een eerste aflevering van de nieuwe ru brieken Archeologisch en Monumenten- nieuws. Het aantal abonnées op het Bulletin bedroeg ca. 320. Commissie indicering Oud Archief van het Genootschap. De samenstelling van de commissie bleef on gewijzigd. Het indiceren van de 18e eeuwse archiefbestanddelen is thans voltooid en de commissie hield zich in hoofdzaak bezig met het invullen van trefwoorden op de in meer voud vervaardigde fiches. Mevr. A. Kok-van den Berg en ir. C. J. Soeters stelden een onderzoek in naar correspondentie in de handschriftenverzameling in de Provinciale Bibliotheek. Project Huisnamen en Documentatie be treffende Huizen te Middelburg. Aan dit project nemen thans deel: mevr. H. B. ter Bals-Trekke, W. H. van Dort, mej. J. P. Entink, mevr. E. Gemen-Wekers, dhr. en mevr. Van Golden, mevr. Hofland, A. J. Jobse, mevr. M. Klaver-Suurmond, R. Kod de, W. Kooiman, mevr. K. Koole-Joosse, drs. R. L. Koops, mevr. D. H. Kruyder-Kamm, mevr. P. Kruse-ter Avest, D. Moelker, mevr. C. Reekers, T. J. de Roos, ir. C. J. Soeters, P. W. Synke, P. de Vos, M. C. van der Weele, B. Westenburger en de voorzitter van de Werk groep. Als projectleider werd benoemd P. W. Synke, als coördinatoren traden op W. A. Kooiman (veldwerk) en drs. R. L. Koops (archiefonderzoek). In de loop van het jaar werd duidelijk dat voortzetting van het pro ject zonder subsidie niet mogelijk zou zijn. Op verzoek van de Werkgroep vroeg het Genoot schap een subsidie van 2500, aan bij de Gemeente Middelburg en stelde het bedrag in afwachting van de toekenning reeds beschik baar. In het verslagjaar werden ca. 30 huizen onderzocht. Met het archiefonderzoek werden goede vorderingen gemaakt. Project regionaal-historische bibliografie van Zeeland. De ledenvergadering stemde in met een voor stel van het bestuur de mogelijkheid van sa menstelling van een regionaal-historische bi bliografie te onderzoeken. De heer P. J. Aar sen verklaarde zich bereid hierbij eventueel te adviseren. Bemiddeling. De Werkgroep ontving van de Rijksarchivaris dr. P. Scherft een verzoek de mogelijkheden tot uitgave van het zg. Testament Bommenee te onderzoeken. Dit manuscript van de hand van Adriaan Bommenee, in de eerste helft van de 18e eeuw ,stadsfabriek" van Veere, is een soort handleiding voor bouwmeesters dat zeer de moeite waard is te worden uitgegeven. Het bestuur zocht hiertoe contact met prof. dr. C. L. Temminck-Groll van de afdeling Restauratie van de TH Delft. In 1978 zal een bespreking plaatsvinden. Activiteiten in het kader van het Genoot schap. De voornaamste zaken waarbij het bestuur een standpunt moest vaststellen in het kader van de vertegenwoordiging in het Algemeen Bestuur van het Genootschap waren de Ency clopedie en de Zelandia Illustrata. Ten aan zien van het crediet van ca. 6 ton voor de Encyclopedie was het bestuur van mening dat deze last op geen enkele wijze de verzame- .ingen of bestaande activiteiten in gevaar zou mogen brengen. Het heeft derhalve met klem voor het aanvragen van subsidies gepleit. In zake de deponering van de Zelandia Illustrata nam het bestuur op grond van de in 1976 uitgebrachte nota over de verzamelingen het standpunt in dat de veiligheid plaatsing in het Rijksarchief in Zeeland eiste. Met het oog op een eventuele uitgave van de Atlas door het Genootschap drong het bestuur aan op het reserveren van reproductierechten, wat ook bedongen is. In de Algemene Ledenvergade ring van 15 december werd definitief tot plaatsing in het Rijksarchief besloten, waar mee twee vurige wensen van de Werkgroep, veiligheid en toegankelijkheid, zijn vervuld. Contacten met de Heem- en Oudheidkundi ge Kringen. Op 8 maart vond een bespreking met de Heem- en Oudheidkundige Kringen plaats waarbij voor het eerst ook het Genootschap was vertegenwoordigd. Op 1 november werd een vergadering belegd over de organisatie van de toekomstige federatie. De deelnemen de verenigingen besloten in 1978 een oprich tingsbijeenkomst te organiseren waarin tevens de coördinatie van de activiteiten voor het seizoen 1978/79 zou kunnen worden bespro ken. Een eerste praktisch resultaat van het overleg was het besluit het convent van archi varissen te benaderen voor het opzetten van een algemene cursus paleografie en metho diek voor het onderzoek van archivalia. L. A. DeWitte, secretaris. ALGEMENE VERGADERING Als datum voor de voorjaarsvergadering is vastgesteld woensdag 17 mei 1978, te 19.30 uur. Agenda en stukken zullen als gebruike lijk aan alle leden worden toegezonden.

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 34