Antiek glas-in-lood uit Zeeland duikt op in Friesland Wiebe Keikes Gebrandschilderd glas met familiewapen De Kammer, ca. 1726, afkomstig uit de hervormde kerk te Oostburg. foto: Allaard Hidding, Leeuwarden In al zijn verschijningsvormen heeft glas de mens eeuwenlang gefasci neerd. Vormgeving, toepassing en lichtval zorgen er voor dat glas als objektof in lood gezet vaak verrassende effekten oplevert. Grote breekbaarheid en tal van grote en kleine kalamiteiten hebben de voorraad antiek glas aan zienlijk uitgedund. Gaaf glas van vroeger is derhalve door allerlei oorzaken uiterst zeldzaam geworden. Geen wonder dat het geringe bezit aan antiek glas, dat zich in museale of partikuliere verzamelingen bevindt, met zorg wordt gekoesterd. Glas-in-lood, met name toegepast in kerkelijke gebouwen is vaak ten offer gevallen aan oorlogshandelingen, vandalisme of verwaarlozing. Het zal geen verwondering wekken dat in het bijzonder in een gewest als Zeeland dat door rampspoed van velerlei aard in verschillende perioden is getroffen de aanwezige objekten van glas en oud glas-in-lood bij herhaling ernstig zijn bedreigd. Dat sommige eeuwenoude kerkramen allerlei lotgevallen en de tand des tijds hebben overleefd mag een groot wonder heten. Niettemin is men in Zeeland vanzelfsprekend dankbaar voor ieder scherfje antiek glas-in-lood dat toevalligerwijze bewaard bleef. Het geluk moet daarbij helpen zoals Ada van der Poel, destijds conservator bij het Zeeuws Museum te Middelburg in een bijdrage betreffende een 17de eeuws kerkraam van C. van Barlaer te Schoondijke duidelijk heeft aan getoond1. Zij heeft de toevalsvondst beschreven van restanten glas-in-lood, die tijdens de inventarisatiewerkzaam heden van het Zeeuws Museum in 1965 in een kist op zolder werden ontdekt 54

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 16