Zijn ouderen tot verhuizen bereid B.A.J. van der Wouw Woonbeelden In dit artikel bespreek ik enkele opmerkelijke resultaten uit een door ons onlangs verricht onderzoek naar de woonwensen van ouderen. Als inleiding is de volgende anekdote behulpzaam. Twee jaar geleden, het was op een vakantie in Drenthe, bezocht ik met mijn gezin het Noorderdierenpark. In dit (werkelijk schitterende) dierenpark zijn de dieren volgens de nieuwste inzichten gehuisvest. Er is alles aan gedaan om de dieren in een zoveel mogelijk op hun natuurlijke omgeving lijkende ruime huisvesting onder te brengen. We waren dan ook heel verbaasd toen we achterin het dierenpark nog een ouderwetse berekuil aantroffen met beer. Eerst dachten we dat het een om educatieve doeleinden in stand gehouden monument was. Dat bleek echter niet zo te zijn. De directie van het dierenpark had namelijk bij deze berenkuil een bord laten plaatsen met daarop ongeveer de volgende tekst: "De directie excuseert zich voor de slechte behuizing van deze beer, maar aangezien hij al zo oud is, vrezen wij dat hij een verhuizing niet zal overleven." Het is natuurlijk enigszins bizar of ongepast om een vergelijking te maken tussen de huisvesting van in gevangenschap levende dieren en ouderenhuisvesting in onze mensenmaatschappij, maar het is een beeld dat een diepgeworteld idee duidelijk maakt over de woonwensen van ouderen. Het gaat daarbij niet om een vergelijking tussen de manier waarop deze oude beer in het dierenpark is gehuisvest en de huisvesting van ouderen in de Zeeuwse steden. Ook niet een mogelijke vergelijkbaarheid van de gevolgen van het veranderen van inzichten op het terrein van huisvesting voor bewoners die al lange tijd gewend zijn aan de oude situatie. Het intrigerende vind ik het door de directie van het dierenpark uitgedragen idee van de geringe verhuisbaarheid van oudere dieren. Denken wij immers ook niet dat oude mensen zo geworteld zijn in hun woning en woonomgeving, dat zij weinig geneigd zullen zijn, om op latere leeftijd nog te verhuizen? Voelen wij ons daarin niet gesterkt wanneer we constateren dat ouderen klaarblijkelijk ook erg weinig verhuizen? Zeeland is de meest vergrijsde provincie in Nederland. De problematiek rond ouderenhuisvesting is daarom een proeftuin voor de rest van het land. De directie Volkshuisvesting in Zeeland wilde daarom wel eens weten hoe het is gesteld met vraag en aanbod op de markt van huurwoningen in de vier grootste Zeeuwse steden. Waar willen ouderen wonen, welke woning willen zij en wat zijn voor hen belangrijke elementen van de woonomgeving? Is het aanbod van de woningbouwvereniging afgestemd op de vraag van ouderen? Dit zijn enkele van de vragen die in het boek "Binnenstad en Buitenwijk" worden beantwoord. Het boek is uitgegeven door het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland en is de neerslag van een onderzoek naar ouderenhuisvesting in Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen. Zijn veel ouderen wel zo sterk geworteld in hun sociale omgeving? Wanneer je ouderen vraagt in wat voor woning zij graag zouden wonen, en waar die woning dan zou moeten staan, kiezen zij dan over het algemeen een woning en woonomgeving die verdacht veel lijkt op hun huidige woonsituatie? Je zou het wel verwachten. Om dit aan de weet te komen is met 200 ouderen een zogenaamd woonbeeldenonderzoek gedaan. De ondervraagde ouderen konden daarbij hun eigen ideale woning en woongeving samenstellen. De ondervraagden zijn allen in de leeftijd van 56 tot 65 jaar en wonen in een woning van een woningbouw vereniging. Gekozen is voor deze leeftijdscategorie omdat dit onder alle 55+ers de groep is die daadwerkelijk het meest verhuist. WON INGELEMENTEN vr i j e keuze WON INGTYPE O trapwon i ng traploze woning ÊHÜ1 met voorzieningen VEILIGHEID TUIN/BALKON COMFORT POSZ AFD ONDERZOEK 57

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 19