Zijn ouderen tot verhuizen bereid Het uitzicht vanuit de woonkamer is minder belangrijk, meestal kiest men een straat met buurt- of doorgaand verkeer. Voorzieningen op het terrein van de vrije tijd hebben ten opzichte van andere woningtypen de meeste prioriteit. Traploze woning Het is een 3-kamerwoning. Een garage of parkeerplaats voor de auto is gewenst en wordt ten opzichte van de andere woningtypen het vaakst gehandhaaft bij een beperkt budget. Een balkon is een vaak gekozen element, maar bij een beperkt budget laat men dit relatief vaak vallen. Van de specifieke faciliteiten voor ouderen zien we in de eerste plaats dat bij dit woningtype comfort in de woning en veiligheid belangrijk zijn. Het uitzicht vanuit de woonkamer is belangrijk. Bij dit woningtype past een levendig uitzicht. Voorzieningen op het terrein van de vrije tijd lijken in eerste instantie belangrijk, maar blijken relatief weinig prioriteit te hebben. Woning met voorzieningen Het is een relatief kleine woning (3- woning). Faciliteiten voor de auto zijn relatief onbelangrijk. Een tuin of balkon heeft relatief weinig prioriteit. Van de faciliteiten voor ouderen is hulp relatief de belangrijkste. Wat betreft veiligheid is de keuze bij dit woningtype vergelijkbaar met de traploze woning. Comfort in de woning is iets wat in eerste instantie wel belangrijk is, maar wat bij een beperkt budget minder prioriteit heeft. Het uitzicht vanuit de woonkamer is belangrijk. Bij dit woningtype past een levendig uitzicht. Voorzieningen op het terrein van de vrije tijd hebben weinig prioriteit. Wanneer we het type woning waar mensen nu in wonen afzetten tegen het type woning dat mensen kiezen in dit woonbeeldenonderzoek wanneer hen geen enkele beperking wordt opgelegd, dan blijkt dat van de mensen die nu in een trapwoning wonen 55% eigenlijk in een traploze woning wil wonen, terwijl 14% kiest voor een woning met voorzieningen. Bij de beperkte keuze kiest van hen nog altijd 45% een traploze woning en 24% een woning met voorzieningen. Dit betekent dat een ruime meerderheid van degenen die nu in een trapwoning wonen liever in een woning zou willen wonen zonder trappen, eventueel met voorzieningen speciaal voor ouderen. Van degenen die nu in een traploze woning of voorzieningenwoning wonen kiest bij de vrije keuze niemand een trapwoning. Bij de beperkte keuze kiest 6% wel een trapwoning. We consta teren met andere woorden een grote discrepantie tussen het type woning waar ouderen nu in wonen en het door hen gewenste type. Ideaalsituering In de binnenstad woont 61 in een trapwoning, 33% in een traploze woning en 9% in een woning met voorzieningen. Van degenen die nu in een trapwoning wonen, wenst 70% liever in een traploze woning of een woning met voorzieningen te wonen wanneer zij vrijelijk zouden kunnen kiezen. Bij een budgettair beperkte keuze loopt dit percentage nauwelijks terug. Dan kiest nog steeds 68% van degenen die wonen in een trapwoning in de binnenstad voor een traploze woning of een voorzieningenwoning. Voor de ouderen die wonen in een buitenwijk, liggen deze percentages op 69% en 56%. Dit wil zeggen dat de discrepantie tussen het huidige woningtype en het gewenste woningtype voor de bewoners van een trapwoning in de buitenwijken even groot is als bij de ouderen die in de binnenstad wonen. De bewoners van buitenwijken zijn echter eerder geneigd 'terug te vallen' op een trapwoning wanneer zij hun keuzemogelijkheden budgettair beperkt zien. Toch wil ook daar bij een beperkte keuze een meerderheid van de ouderen wonend in een trapwoning liever een traploze woning of een woning met voorzieningen. Uit het woonbeeldenonderzoek blijkt dat 62% van de ouderen die bij de vrije keuze kiezen voor een traploze woning, het liefst in de binnenstad wil wonen. Van degenen die bij de beperkte keuze voor een traploze woning kiezen situeert zelfs 65% deze in de binnenstad. Bij degenen die voor OMGEVINGSELEMENTEN VRIJE KEUZE UITZICHT BUURTOPBOUW VRIJE TIJD WINKELS/DIENSTEN POSZ AFO ONOERZOEK 59

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 21