Zijn ouderen tot verhuizen bereid Zwembad Poelendaele, Middelburg. Bron: ZDC. woonomgeving zullen geschikt moeten zijn om ouderen deze zelfstandigheid zo lang mogelijk te kunnen laten behouden. Het begrip geschiktheid voor bewoning door ouderen wordt dan ook vanuit dit gezichtspunt bekeken. De uitwerking van het begrip geschiktheid van woningen voor ouderen is gebaseerd op een aantal uitgangspunten: 1Het gaat om een een- of tweepersoonshuishouden. Er wordt van uitgegaan dat de eventuele kinderen inmiddels het ouderlijk huis hebben verlaten. Dit betekent dat de woning niet te groot moet zijn. 2. Met het stijgen der jaren nemen de lichamelijke mogelijkheden af. De woning en de woonomgeving dienen zo ingericht te zijn dat moeilijke lichamelijke inspanning voorkomen hetzij verlicht worden. 3. Wanneer ouderen niet meer geheel zelf in staat zijn om hun algemene dagelijkse levensbehoeften te verrichten (koken, wassen, boodschappen doen etc.), dienen woning en woonomgeving zo ingericht te zijn dat hulp aldaar geboden kan worden. 4. Ouderen zijn relatief kwetsbaar. De woonomgeving dient veilig voor ouderen te zijn. 5 Veel ouderen zien zich geconfronteerd met een achteruitgang in inkomen. Dit stelt grenzen aan de huurprijs. De omvang van het huishouden, de (verminderde) lichamelijke conditie van ouderen, de eventuele zorgbehoefte, de behoefte aan bescherming en de financiële draagkracht bepalen aldus de discussie over geschiktheid van woningen voor bewoning door ouderen. De geschiktheid van een woning voor ouderen is daarmee niet alleen afhankelijk van bouwkundige eisen die aan de woning kunnen worden gesteld, maar ook van de bouwkundige kwaliteit van de omgeving (o.a. de inrichting van de omgeving), de sociale aspecten van woning en buurt en de financiële aspecten van de woning en/of de bewoners. Toen we de woningbouwcorporaties echter vroegen naar wat zij hanteerden voor criteria om een woning geschikt te laten zijn voor ouderen, bleek dat zij het criterium traploos, vaak helemaal niet hanteren, maar dat zij bijvoorbeeld kleine eengezinswoningen en flats zonder lift een of tweehoog nog steeds geschikt achten voor bewoning door ouderen. 61

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 23