Zeeuwse schetsen van Henri en Maurice Seghers J. van Beylen In het Museum voor Zuid- en Noord- Beveland te Goes worden binnenkort ruim zestig schetsboeken van Henri en Maurice Seghers geëxposeerd. Deze twee Antwerpse kunstenaars, vader en zoon, hadden één passie gemeen: het water. Hun grote belangstelling voor alles wat met de Schelde samenhing strekte zich ook tot Zeeland uit. Dit blijkt uit de schetsboeken. Hierin is de arti stieke neerslag te vinden van een aantal rondreizen en tochten per schip door Zeeland aan het einde van de vorige en de eerste helft van deze eeuw. Voor diegenen die onbekend zijn met vader en zoon Seghers volgt hier een introductie. Henri Seghers (1848-1919) Henri Ludovicus Franciscus de Paula Seghers werd te Antwerpen geboren op 25 oktober 1848. Zijn vader, Henri Louis Charles Joseph, was leraar kalligrafie, koninklijk kalligraaf en tekenaar van koning Leopold I. Al vroeg openbaarde zich bij de jonge Henri een talent voor tekenen. Desondanks werd hij niet naar de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten te Antwerpen gestuurd, doch naar het Koninklijk Atheneum. Na zijn schooltijd trad Henri Seghers in dienst bij de firma Bulcke-Van den Bemden, scheepsmakelaars te Antwerpen. Zijn werk bij deze firma, onder meer als waterklerk, bracht hem dagelijks in contact met de Schelde, de dokken en de drukke scheepvaart. In zijn vrije tijd schetste hij het schilderachtige gewoel van grote en kleine schepen in de Antwerpse haven. Kennelijk droeg Henri steeds een schetsboekje op zak. In zijn onderwerpen beperkte hij zich niet tot schepen en Antwerpen. Voor zijn werk ging hij regelmatig op reis, ook naar het buitenland. Onderweg tekende hij schepen, landschappen en mensen. Zijn tekeningen, meestal op schetsboekformaat, zijn steeds pittig en raak en getuigen van een volkomen beheersing van zijn stift. Ze bewijzen zijn natuurlijk artistiek talent. Zijn schetsboeken vormen een spiegel van het toenmalige leven in binnen- en buitenland, en bevatten veel topo grafisch interessante prenten. In de prenten is het tijdsbeeld van decennia geleden vastgelegd. Naast een talent voor tekenen ontwikkelde Henri Seghers een goede aquareltechniek. Mogelijk raakte hij hiervan tijdens zijn vele reizen naar Engeland onder de indruk. Weldra werd hij tot de betere aquarellisten gerekend. In zijn schets boeken maakte hij soms kleine aquarellen, die hij naderhand in zijn atelier op groter formaat uitwerkte. Deze, waarvoor hij vaak de onder werpen in de nabijheid van het water zocht, waren en zijn nog steeds zeer gewild. Naast aquarel en tekening wijdde Seghers zich aan olieverf schilderijen, waarmee hij echter niet hetzelfde niveau haalde. Voor zijn pentekeningen geldt dit wél. Deze zijn ongelooflijk fijn en zuiver getekend. Zijn etsen, kopergravures en litho's haalden eveneens een hoog niveau. Zijn kennis van de lithografie maakte hem tot een geschikt beheerder van de steendrukkerij die zijn vader in de jaren tachtig overnam van de Oostenrijkse lithograaf S. Mayer. Henri Seghers was lid van de Antwerpse "Société des Beaux-Arts", van de "Cercle Artistique" en van de "Aquarellistes Anversois". Van 1900 af hield hij jaarlijks een particuliere tentoonstelling van aquarellen in een van de tentoon stellingszalen aan de Meirte Antwerpen. Hij stuurde werk in voor exposities te Luik, Brussel en Gent. Bovendien verkocht hij werk aan Amerikaanse kunsthandelaars. Henri Seghers overleed te Antwerpen op 2 januari 1919. De schetsboeken die op de tentoon stelling te Goes te zien zijn kunnen worden gedateerd tussen 1875 en 1914. Hierin komen veel dorps- en havengezichten aan bod: Bruinisse, Wemeldinge, Hansweert, St. Anna-ter- Muiden, Middelburg, Vlissingen, Veere, Sluis, Axel, Zoutelande, Meliskerke, Oostburg, en andere. Diverse scheeps- typen worden geportretteerd, zoals hoogaarsen, lemmerhengsten en Antwerpse garnaalknotsen. Verder een groot aantal interessante tekeningen en aquarellen over uiteenlopende onderwerpen, zoals het expeditieschip Belgica dat bij Bath geëscorteerd werd door de Kortenaer (1897), dijkwerk bij Woensdrecht (1896), loodskotters en -galleys op de rede van Vlissingen, enzovoorts. Maurice Seghers (1883-1959) Maurice Henricus Ludovicus Seghers werd te Antwerpen geboren op 12 sep tember 1883. Tijdens zijn jeugd bracht hij vele momenten door in de villa van zijn ouders in Knokke. Daar leerde hij de plaatselijke visserij kennen, met de Het hoogaarsjacht Dolfijntje, eigenaar de etser en kunstschilder Rudolph Schönberg, en nog een andere hoogaarsjacht in de Imalsojachthaven te Antwerpen. Rudolph Schönberg werd in 1943 door de Gestapo gefusilleerd te Brussel. Maurice Seghers, 1950. Schetsboek 184, Potlood. 63

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 25