Galerie Gezicht op de Oosterschelde vanuit de kajuit van het Antwerpse stoomjacht Faunette. De dame op de bank is mevrouw H. Seghers. Henri Seghers, 26 augustus 1896, schetsboek 78. Potlood en aquarel. toen nog in de vaart zijnde Heistse en Blankenbergse schuiten. Ongetwijfeld nam hij de voorliefde van zijn vader voor water en schepen over, mét diens tekentalent. Maurice studeerde tekenen en schilderen aan de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten te Antwerpen. Hij trouwde met Bertha de Bom, dochter van de letterkundige Emmanuel de Bom. Vanaf 1909 woonde het gezin te Nieuwpoort. Bij het uit breken van de Eerste Wereldoorlog verbleef het gezin Seghers te Antwerpen, vanwaar naar Nederland werd gevlucht. Na enige tijd keerde Maurice met zijn verwanten terug naar Nieuwpoort, en ging vervolgens naar Boulogne en Engeland. Behalve de werken die in 1914 te Antwerpen waren ging het complete bezit van Maurice verloren. Hieronder waren een aantal modellen van Vlaamse vissers schepen. Van 1919 tot 1932 woonde hij te Oostende, om in 1939 terug te keren te Antwerpen (Berchem). De werken die in het stadhuis te Oostende werden bewaard gingen in 1940 verloren. Hij was een vaardig etser en een knap gouache- en waterverfschilder. Hij stond bekend om zijn vaardigheid groot formaat prenten te vervaardigen. Als impressionist ademde zijn werk een geheel andere sfeer uit dan dat van zijn vader. Hij tekende breder en forser. Evenals bij zijn vader waren zijn schetsen meestal bestemd als voorontwerp voor een ets, een olie- of waterverfschilderij. Meegaand met de kunststromingen van zijn tijd bracht hij zeer aardig werk voort in art-decostijl en zijn pointillis tische pastels vormen vaak juweeltjes van kleur en gevoel. De potlood tekeningen van Maurice Seghers ken merken zich door hun grote nauw keurigheid en zorgvuldige afwerking. Daarvan getuigen de twee boeken met scheepsportretten die hij uitgaf (Antwerpen 1942, idem 1943, samen met René de Bock), naast andere tekeningen van schepen. Na de Eerste Wereldoorlog begon hij aan een nieuwe verzameling scheepsmodellen, waarin tal van Zeeuwse vissersschepen werden opgenomen. Maurice Seghers hield talrijke particuliere tentoonstel lingen te Brugge, Gent, Antwerpen, Oostende, Luik en Brussel. Daarnaast nam hij deel aan groepstentoonstellin gen te Lausanne, Straatsburg en Bergen (Noorwegen). Vanaf 1933 tot 1958 was zijn werk jaarlijks te zien in het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten op tentoonstellingen die werden georganiseerd door de Belgische Maatschappij der Marine Schilders. Maurice Seghers overleed te Wilrijk (Antwerpen) op 20 mei 1959. De schetsboeken van Maurice Seghers ontstonden tussen 1893 en 1955. Hierin staan tekeningen van een groot aantal vissersschepen uit Boekhoute, De Paal en Graauw. Verder legde hij havengezichten vast van Wemeldinge, Veere, Hansweert, en andere. Zeeuwse Schetsen van Henri en Maurice Seghers (Antwerpen 1848- 1919, 1883-1959), tentoonstelling in het Museum voor Zuid- en Noord- Beveland van 14 mei tot en met 24 augustus 1991. Aan de balie van het museum is een catalogus verkrijgbaar. Het museum is geopend van dinsdag tot vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur, en op zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. Vertrek van het Belgisch expeditieschip Belgica naar de Zuidpool. De Belgica passeert Bath, waar ze wordt opgewacht door de Kortenaer. Henri Seghers, 1897, schetsboek 74. Potlood en aquarel. 64

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 26