De zwijgende kanonnen van Takapoto t> Plaats van de afhaaloperatie. Overtocht over de lagune. X Posities 'Thienhoven' en 'Arent'. te blyven, wenschende aan ons en de schepen veel goets (sic!), waarnaar sy haar in den eyl boswaars in begaven en schoon sy weder geroepen wierden, wilde daarnaar niet eens luysteren." Het gaat kapitein Bouman aan het hart, dat de commandeur geen toestemming wil geven om een verkenningstocht over het atol te maken, vooral omdat Roosendaal en enkele van zijn officieren verteld hebben "dat sy in 't binnenwater van 't eylant veel groote oesters en parrelemoer op de rotsen en banken hadden gesien." Een lagune, bij uitstek geschikt voor pareloestercultuur, en waaruit een andere Hollander, meer dan twee-en-een-halve eeuw later, de zoete - of liever: de schone - vruchten hoopt te oogsten. Cornelis Bouman moest het nog eens geweten hebben De kanonnen, de zwijgende kanonnen van Takapoto zijn voor enkele jaren nog waargenomen, niet ver van de plaats waar zich waarschijnlijk de resten van de "Africaensche Galey" bevinden: een donkere vlek, die zich bij kalm weer duidelijk in het water aftekent.8 Ze zullen nooit meer nood schoten laten horen, maar het is wel te hopen, dat zij nog eens een waardige plaats zullen krijgen. Niet ergens op de Pointe Vénus in Mahina, zoals die twee kanonnen, die eerlang zijn opgevist op de riffen van het atol Amanu en waar van Robert Langdon ons wil laten geloven, dat ze afkomstig zouden zijn van "the lost caravel", de "San Lesmes", een van de zes schepen van De Loaysa en Del Cane, dat hier in 1526 aan de grond gelopen en ten koste van enkele overboord gezette kanonnen weer vlot- gebracht zou zijn. Maar liever, goed geconserveerd, in het fraaie - zowel op Tahitianen als toeristen sterke aantrek kingskracht uitoefenende - "Musée de Tahiti et des lies" nabij de Visserskaap van Punaauia, waar ook de uit het 70

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 32