De zwijgende kanonnen van Takapoto De kanonnen van de "Mathilda" in de tuin van het Museé de Tahiti et des lies. koraalrif van het welbekende atol Moruroa losgehakte kanonnen van de daar in februari 1792 verongelukte Engelse walvisvaarder "Mathilda", keurig gemonteerd op nieuwe rol paarden, een waardige opstelling hebben gekregen. Wat er van de vijf deserteurs geworden is Niemand, die het met zekerheid kan zeggen. - Iemand met een Poly nesische talenknobbel verzekerde mij: "I was struck by the fact that in the Reko Tumu, the language of the Tuamotus, there appear a number of words of obvious Dutch origin, and many of them have to do with the so-called "wanton lust" of those left behind sailors." Dat zou er op z'n minst op moeten wijzen, dat de vijf gedrosten tijd en gelegenheid hebben gehad om vreedzaam te verkeren temidden van de eilanders en het lijkt niet onaan nemelijk, dat zij al tijdens het korte gedwongen verblijf direct na de stran ding vriendschappelijke relaties aangeknoopt hadden met de inheemse bevolking. In dat geval zullen ze ook niet direct reden gehad hebben om op zoek te gaan naar andere eilanden. Trouwens, sloep noch boot hadden de vertrokkenen voor hen achtergelaten. Daarnaast werden de vijf vreemde lingen, die Takapoto verkozen boven hun schip, niet beschouwd als een bedreiging - er was immers ook geen sprake geweest van enig gewapend treffen - maar veeleer als een rariteit en een zeldzame kans voor de eiland bevolking om haar nieuwsgierigheid in velerlei opzicht te bevredigen - zoals de aan hun schepen trouwgeblevenen dat later deden op Makatea. De ver onderstelling van Hank Driessen, dat de vijf Hollandse schepelingen met een sloep van de verongelukte hoeker naar Rangiroa gevaren zouden zijn en van daar zelfs naar Anaa, om daar ver moord te worden, vindt in het journaal van kapitein Bouman geen enkel aanknopingspunt. Naschrift Merkwaardig is de veronderstelling, o.m. geuit door Newton A. Rowe, dat de belangstelling van de bewoners van Tahiti voor ijzeren voorwerpen zou teruggaan op het wrak van de "Africaensche Galey": "Een grote lange spijker van de "Africaansche Galey" werd omstreeks het jaar 1725 naar Tahiti gebracht, waar hij werd gedeponeerd in een m a r a e (heiligdom) in Papara. - De uitzonderlijke begeerte naar ijzer is eerst ontstaan, nadat men de toepassingsmogelijkheden van deze nieuwe grondstof is gaan ontdekken: spijkers als oorsieraad (door de door boorde oorlel gestoken), messen, bijlen. Het in gebruik nemen van een smidse aan de wal vormde een extra stimulans voor deze ijzer-honger der Tahitianen. (door Cook op de Pointe Vénus, Tahiti in 1769) BRONNEN Beslu Beslu, Christian - Moruroa 1767-1964. Bulletin de la Société des Etudes Océaniennes NO. 232, tome XIX. Papeete 1985. Bree Bree, L.W. - Jacob Roggeveen en zijn reis naar hetZuidland 1721-1722. Amsterdam 1942. Buck Buck, Peter H. - Explorers of the Pacific. Honululu 1953. Byron Byron, John - Voyage autour du monde. 1764 Chazine Chazine, Jean-Michel - Prospections archéologiques a Takapoto, in Journal de la Société des Océanistes, tome 33, Paris 1977 p. 191-215. Cook Cook, James - Reize rondom de waereld. Leyden, Amsterdam, 's Haage, 1795 (deel I). Driessen Driessen, H.A.H. - Personnages nimbés de gloire et pirogues sans balancier. Bulletin de la Société des Etudes Océanistes no 226, Papeete 1984. Engelbrecht Engelbrecht, W.A. - en Van Leeuwen, Dr. P.J. -, De ontdekkingsreis van Jacob Le Maire en Willem Cornelisz. Schouten in de jaren 1615-1617. 's Gravenhage 1945. Moerenhout Moerenhout, J.A. - Voyages aux ïles du Grand Océan. 1837. Morrison Morrison, James - Le journal de - second maïtre a bord de la "Bounty". Paris 1966. Mulert Mulert, F.E. baron - Scheepsjournaal, gehouden op het schip Tienhoven tijdens de ontdekkingsreis van mr. Jacob Roggeveen, 1721 -1722 (in Mededeelingen Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Middelburg 1911). Robertson Robertson, George - The discovery of Tahiti. A journal of the second voyage of H.M.S. Dolphin round the world 1766-1768. (Hakluyt-editie 1948). Rowe Rowe, Newton A. - Voyage to the amorous islands. The discovery of Tahiti. London 1955. NOTEN 1 Het ene helemaal op de rand, het andere 15 meter van de oever, beiden alleen bij laag water droogvallend; lengte 2 meter, doorsnee 40 cm, en vastgekorst in het koraal, aldus Chazine. 2 Hoogst onwaarschijnlijk! 3 Twee soorten scheepsgeschut. 4 Takaroa alias het "Eylandt sonder gront". 5 De "Africaensche Galey" voerde in totaal 14 stukken. 6 Chazine veronderstelt, dat een 1 meter hoog bouwsel In de vorm van een pyramide, opgebouwd uit platte stukken koraal, op de glooiing aan de zeezijde, het graf van deze zeeman markeert. 7 Op de zuidwest zijde van het eiland. 8 D.w.z. in januari en februari; dit wrak ligt in de diepte, helemaal op de rand van het rif, aldus D. Carlson. Illustraties van de auteur. 71

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 33