Boekbesprekingen De kleine Hofman eigen jeugd. Gouden Penselen en Zilveren Griffels waren hem al ten deel gevallen. Realiteit is er pas als men verbeelding erkent, het omgekeerde geldt evenzeer en bovendien lopen beide regelmatig in elkaar over. Wim Hofman lijkt een meester in de uitbeelding daarvan. Ter gelegenheid van Wim Hofmans vijftigste verjaardag publiceerde de Openbare Bibliotheek van Vlissingen De kleine Hofman, Wim Hofmans werk van A-Z, een soort alfabetische encyclopedie van het werk van de schrijver, tekenaar en schilder. Tegelijkertijd waren er drie boeiende en uitstekend verzorgde tentoonstellingen, in Middelburg in de Zeeuwse Bibliotheek en het Zeeuws Museum en in Vlissingen in het Stedelijk Museum, te zien van Wim Hofmans literaire, illustratieve en vrije werk. Vooral het laatste kan voor velen een verrassing zijn geweest; het is niet algemeen bekend dat Wim Hofman naast zijn illustratieve werk olieverf- en acrylschilderijen maakt en zich met grafisch werk, collages, de bewerking van hout en andere materialen bezig houdt. Veel van wat er op de tentoonstellingen te bekijken was, is in druk terug te vinden in De kleine Hofman. Bron: De Kleine Hofman, pag. 17. ABC'. Een prachtig boek. Er even in bladeren zal bij menigeen neerkomen op het voorlopig niet meer wegleggen. De eindredactie was in handen van Ida Schuurman, de vormgeving werd verzorgd door Klaus Baumgartner. Niet alleen kan men in alfabetische volgorde kennis maken met fragmenten uit en over Hofmans werk, ook kan men door verwijzingen te volgen een reis dwars door het boek maken en zo de onderwerpen in een onderling verband plaatsen. Bron: De Kleine Hofman, pag. 60. Hofmannetje met pen. Een rijkdom aan citaten, commentaren van 'deskundigen', tekeningen, reproducties, lijstjes, kisten, brieven, letters en ga zo maar door in steeds wisselende stemmingen. De eigen stijl van Wim Hofman is onmiskenbaar, de veelzijdigheid van zijn belangstelling en talenten evenzeer. Opvallend daarbij is een zekere afstandelijkheid. Hofman registreert feilloos, vol humor en speels, maar spreekt geen oordeel uit, ook al komen tussen neus en lippen de meest ernstige zaken aan bod en gebeuren er de meest onverwachte, maar in de context logische dingen. Hij laat de lezer(tjes) de ruimte. Details fascineren hem, dat blijkt alleen al uit zijn zwak voor opsommingen. Waterdieren? Dat zijn kikkers, stekeltjes, schaatsenrijders, bootsmannetjes, schietmotten en allerlei andere leden van de familie der vraatzuchtigen. Belangrijke dingen? Het uitladen van een bestelauto, het opstapelen van tegels, het fluiten van een liedje (de man die met de tegels bezig was deed dat), het schilderen van een deur, het roepen naar een hond, het vegen van een stoep, het wieden van onkruid in de moestuin, het inladen van een bestelauto. Liefde voor taal en een bijzondere kijk daarop zorgen behalve voor een eigen stijl ook voor de meest fantastische namen. Verrukt heb ik zitten staren naar tovenaars als Welwel, Yrdjomieremenix en Xux van Toen, schurken als Barre Gunuul en zijn trawanten, de eilanden Lapje Loem en Weetnietland, het bos Look Edor rode kool), de laarzen Tjump en Tjump, koningin Ida Ida Ida de Onheuse, de vissers Moo en Orl (afkomstig van de rug van een encyclopedie), de Quodvis, een raadselachtige vis die men nergens ziet afgebeeld omdat zijn naam nu eenmaal 'watje maar wilt' betekent. Het boek staat vol namen en tekeningen die op zich een verhaal vertellen, heel knap tot een geheel zijn verweven en het vanzelfsprekend maken dat men de inleiding in het midden van het boek aantreft - onder de i natuurlijk. In 1987 zei Wim Hofman in een interview in de PZC: "Ik denk dat je een kind moeilijk tot lezen kunt dwingen. Er moet gewoon een stel kinderen zijn, dat er aardigheid in heeft. Zoals er volwassenen zijn, die het leuk vinden om op reis te gaan. Het is het aardigst als kinderen op die manier lezen leuk vinden. Ze leggen een hele afstand af en ze hoeven er niet voor weg." Bij De kleine Hofman kunnen ze hun hart ophalen. De kleine Hofman, door Wim Hofman, Klaus Baumgartner en Ida Schuurman, Openbare Bibliotheek Vlissingen 1991, 160 pag., f 49,50. 75

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 37