Redactioneel JAARGANG 41, NUMMER 2,1991 Bijna tachtig jaar nadat ze is geboren te Kapelle keert Annie M.G. Schmidt via het Zeeuws Tijdschrift terug in Zeeland. In twee korte verhalen die ze oorspronkelijk schreef voor haar rubriek 'Wat ik nog weet' in Het Parool, kijkt de domineesdochter terug op haar jeugd in Zeeland. In 'Paard' geeft ze een impressie van de diepe kloof die er gaapte tussen het beschaafde domineesgezin en het omringende onbeschaafde platteland. In 'Notabe len' beschrijft ze een bezoek aan boer De Groene op wiens boerderij de notabelen op donderdagmiddag samen kwamen over een kopje thee met besuikerd speculaasje. In zijn artikel 'Confessioneel en niet- Confessioneel 'rechts' in Waarde, gaat de historicus J. Zwemer, werkzaam aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, in op de rol van de kerkelijke binding, de sociaal-economische verhoudingen en de acceptatie van de moderne samenleving bij het stemgedrag van de kiezers in Waarde. In dat dorp wist de Nationaal-Socialistische Beweging in 1935 het op een na grootste percentage stemmen te winnen. De oud-streekarchivaris van Schouwen-Duiveland, W. Keikes, beschrijft in zijn bijdrage hoe twee antieke glas-in-lood ramen met heraldieke voorstellingen van oude Zeeuwse geslachten, dertig jaar na hun mysterieuze verdwijning in Friesland opdoken. De medewerker van het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland, B.A.J. van der Wouw, belicht in zijn artikel 'Zijn ouderen tot verhuizen bereid?' wat de woningbehoeften van ouderen zijn. Het artikel is ondermeer gebaseerd op een woonbeelden- onderzoek waarbij 200 ouderen de mogelijkheid werd geboden hun ideale woning samen te stellen. In De Galerie gaat de voormalig directeur van het Scheepvaartmuseum van Antwerpen, J. van Beylen, in op het werk van vader en zoon Seghers. Uit hun schetsboeken, die de periode van 1875 tot 1955 beslaan, is een selectie gemaakt van de tekeningen die in Zeeland werden gemaakt. De schetsboeken van Henri en Maurice Seghers zullen van 14 mei tot en met 24 augustus tentoongesteld worden in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes. In zijn artikel pleit de emeritus predikant, W. A. Poort, voor de over plaatsing van een aantal kanonnen van de in 1722 op het eiland Takapoto gestrande hoeker, de Africaensche Galey naar het Musée de Thahiti et des lies. De Hoeker maakte deel uit van de vloot van de ontdekkings reiziger van Jacob Roggeveen. Poort heeft zijn artikel verluchtigd met enige door hemzelf tijdens een van zijn reizen naar Takapoto vervaardigde tekeningen. Daar ontmoette hij een energieke zeeuw die er een parelkwekerij is begonnen De rubriek boekbesprekingen is geheel gewijd aan het boek De Kleine Hofman. Francisca van Vloten probeert door te dringen in de bizarre wereld van de kinderboekenschrijver W. Hofman, die sinds zijn debuut (1969) 'Welwel, de zeer grote tovenaar', meer dan zeventien titels op zijn naam bracht die hij allemaal zelf illustreerde. In signalementen aandacht voor de Nieuwsbrief van de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland en een culinair werkje. In de mededelingen van het KZGW wordt de aandacht gevestigd op de Roman-atlas (1662) die onlangs in Frankrijk is opgedoken. De atlas bevat kaarten van Brabant, Vlaanderen en Zeeland die tussen 1648 en 1658 door Zacharias Roiman te Middelburg en de Kaartmaker Nicolaas Visscher uit Amsterdam werden gemaakt. In het volgende nummer zijn artikelen te verwachten over een VOC meestoot in Middelburg, tachtig jaar Kapucijnen zielzorg in Sluiskil, Maria met de Inktpot in Aardenburg en de tijd van Van Gogh. In de serie Zeelandgevoel wandelt de jonge auteur Bert Toussaint langs de voorlopige grenzen van het bestaan en in de boekbesprekingen zal Bert Altena's 'Een Broeinest der Anarchie, Arbeiders, arbeiderbeweging en maatschappelijke ontwikkeling Vlissingen 1875-1929', door J. Frieswijk besproken worden. Nummer 4 van deze jaargang zal volledig gewijd zijn aan Zeeland Cultuurmaand 1991 en in nummers wordt de geschiedenis van Tholen en St. Philipsland van na de Tweede Wereldoorlog nader bekeken. Paul van der Velde 41

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 3