Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen BUREAU Kousteensedijk 7 (Zeeuwse Bibliotheek), 4331 JE Middelburg. Tel. 01180-30347. Het bureau is geopend op maandag, woensdag en vrijdag van 8.30-12.00 uur. Via de telefoonbeantwoorder kunnen echter op alle dagen van de week bestellingen, mededelingen en verzoeken om inlichtingen plaats vinden. Copy voor de volgende mededelingen kunt u zenden aan het BUREAU. Vóór 15 mei a.s. De Algemene Ledenvergadering vindt plaats op maandag 17 juni 1991. Wij melden u dat reeds nu, zodat u deze datum voor uzelf kunt vastleggen. De bescheiden voor deze vergadering worden u tijdig toegestuurd. De ledenvergaderingen van het Genoot schap worden zeker niet gekenmerkt door een massale opkomst der leden. Toch worden juist daar de beleids voornemens bepaald en is er het rechtstreekse contact tussen leden en bestuur mogelijk, waardoor een goede gedachtenwisseling kan onstaan. De vergadering vindt naar alle waarschijnlijkheid plaats in het huis 's-Hertogenbosch aan de Vlasmarkt te Middelburg. ALGEMENE LEDENVERGADERING op 17 juni a.s. Werkgroep muziek Op 18 februari jl. hield de werkgroep Muziek zijn jaarlijkse ledenvergadering in de Muziekschool te Middelburg. Na de bespreking en goedkeuring van de diverse verslagen, werden op voorstel van het bestuur de volgende activiteiten op het programma gezet: 15 juni 1991: Een Bachrecital op het orgel van de Oostkerk te Middelburg door Bram Beekman. Hierbij kan worden vermeld dat Bram Beekman momenteel doende is alle orgelwerken van J.S. Bach op c.d. te zetten. 21 september 1991: Jos van Immerseel geeft een recital op de Zierervleugel van de werkgroep Muziek. Tevens staan, nog niet gedateerde, optredens op het najaarsprogramma van de dangroep Volta en het ensemble Matus. Na het huishoudelijk deel van de vergadering hield dr. R. Rasch van het Instituut voor Muziekwetenschap van de R.U. Utrecht een lezing over de vraag hoe Sweelinck en Bach hun clavecimbel stemden. Aan de hand van vele voorbeelden beschreef de heer Rasch hoe men in de Middeleeuwen en de Renaissance worstelde met de kwinten cirkel, omdat deze nooit zuiver is te krijgen. Ook al, omdat de verhouding octaaf-kwint niet in overeenstemming is te krijgen. In de zogenaamde midden toonzetting maakte men de kwinten iets kleiner van afstand, waardoor de tertsen zuiver konden klinken. De Middelburger Isac Beekman beschreef in 1619 zijn observaties inzake de verschillende stemmingen. Hij kwam tot de conclusie dat het clavecimbel goed was gestemd als de kwinten goed staan en niet te veel "wijwouwen". Uit andere toenmalige geschriften blijkt dat de virtuositeit van J.S. Bach zich ook uitte in het razendsnel kunnen stemmen van zijn clavecimbel in alle toonzettingen, zoals hij die gebruikte in het Wohltemporierte Klavier. De lezing van de heer Rasch werd muzikaal geïllustreerd en omlijst door Albert Clement op het clavecimbel van de werkgroep. Imago K.Z.G.W. In het kader van zijn afstudeerdopdracht heeft de heer B. F. Bos, geassisteerd door mevrouw A. de Feijter, een onder zoek verricht naar het imago van het Genootschap. De respons op de vragen aan leden was niet zeer groot. Toch zijn de reacties op een aantal zaken dermate éénduidig, dat er van redelijk betrouwbare conclusies kan worden gesproken. "Vanuit de leden". Men kan concluderen dat ca. 50% van de leden aan één of meer activiteiten van het Genootschap heeft deelgenomen. Het merendeel daarvan betrof activi teiten van de werkgroepen. Een groot aantal leden geeft te kennen dat men niet voldoende op de hoogte is van de georganiseerde activiteiten van het Genootschap of de werkgroepen. Men heeft duidelijk behoefte aan meer en gevarieerder informatie. Evenzo aan de publicatie van verslagen. Een vergroting van het aantal tentoon stellingen wordt op prijs gesteld. De wintercolleges verheugen zich in een groeiende belangstelling en kunnen, wat de leden betreft, worden uitgebreid. De wens om te komen tot een werkgroep kunstgeschiedenis tekent zich duidelijk af. Uit het onderzoek komt verder naar voren, dat het merendeel der leden redelijk gunstig tot goed oordeelt over het functioneren van het Genootschap, terwijl 4% een onvoldoende geeft. Een zaak, die verdere studie noodzakelijk maakt, is de communicatie tussen de leden en het dagelijks bestuur. "Van buiten af'. De bekendheid van het Genootschap onder de Zeeuwse bevolking blijkt gering te zijn. Een uitzondering vormen de mensen, die een universitaire opleiding hebben gehad. Van hen is de meerderheid bekend met het Genootschap. Ook in dit deel van het onderzoek wordt duidelijk, dat er behoefte bestaat aan een betere informatievoorziening. Tevens werd ook van "buiten af' de wens geuit tot oprichting van een werkgroep kunstgeschiedenis. Beleid. Er zal vanaf heden nauwkeurige en systematische aandacht dienen te worden geschonken aan de interne en externe communicatie. De duidelijke wens naar meer en gevarieerder informatie kan worden verwezenlijkt via het Zeeuws Tijdschrift en het Bulletin. Er is een duidelijke aanleiding om een werkgroep kuntstgeschiedenis te stimuleren. Bezien moet worden een aantal activi teiten in geografisch opzicht te spreiden. Een beroep zal moeten worden gedaan op de geldmiddelen ten einde boven staande zaken te kunnen stimuleren c.q. realiseren. ALGEMENE LEDENVERGADERING op maandag 17 juni 1991. AB-vergadering Op 19 februari 1991 werd een AB-vergadering gehouden. Na de opening door de voorzitter werden de onlangs overleden ereleden van het Genootschap, mevrouw dr. W. van der Feen-van Benthem Jutting en de heer Moolenburgh herdacht. 78

Zeeuws Tijdschrift | 1991 | | pagina 40