De geschiedenis van 750 jaar Vier Ambachten in vogelvlucht elkaar te komen. Vanaf 1830 gingen de noordelijke twee en de zuidelijke twee hun eigen weg tot op de dag van vandaag, tot in 1992, wanneer zij elkander weer ontmoeten. Wat is er in die 750 jaar allemaal gebeurd? Waarom die scheiding? Hoe het toch geheel eigen karakter van de twee noordelijke en de twee zuidelijke ambachtsgebieden te verklaren? In grote lijnen zulen we daarop een antwoord proberen te geven. De periode van 1242 tot eind zestiende eeuw is een tijd, waarin er zich in de Vier Ambachten een bruisende activiteit ontplooide, die bij tijd en wijle gruwelijk werd gestoord door een aantal oorlogen. Eén van die oorlogen speelde zich medio veer tiende eeuw af, een andere een eeuw later. Daarbij ging het in beide gevallen om een strijd tussen Gent en de Vlaamse graaf, waarbij de Vier Ambachten deel uitmaakten van het strijdtoneel. Eind vijftiende eeuw werden de Vier Ambachten voor de zoveelste maal in het strijdgewoel meegesleept, een strijd waarbij een groot deel van het gebied in het westen voor heel lange tijd verloren ging. Pas met de Vrede van Cadzand (1492) kwam er een eind aan deze af schuwelijke tijd en kon met de weder opbouw worden begonnen. De invloed van Gent op de Vier Ambachten was sterk afgenomen en werd met het neerslaan van de Gentse opstand in 1540 volledig gebroken. De zestiende eeuw daarentegen had zijn eigen problemen. De toenemende invloed van het vorstelijk gezag stelde zich teweer tegen de toenemende invloed van de andersdenkenden op godsdienstig gebied. De toenemende invloed van de vorst trachtte ook een eind te maken aan de laatste stuip trekkingen van overgebleven feodale krachten in de samenleving. Een nieuwe burgerklasse en met name een geletterde burgerklasse sloeg de handen ineen met de restanten van de feodale maatschappij en de aan hangers van de nieuwe denkbeelden om zo de macht van de vorst te kunnen trotseren. Niet alleen in de Nederlanden, maar overal elders in Europa liepen deze aspiraties uit op bloedige botsingen. In Frankrijk de beruchte godsdienstoorlogen tijdens Catherina de Medici; in Engeland medio zestiende eeuw onder Mary Tudor en in de Lage Landen de strijd tegen de Spaanse overheersing. De Nederlandse Opstand met al zijn verschillende fasen, waarin de strijd in verschillende gebieden weer oplaaide betekende voor de Vier Ambachten de definitieve scheiding. Na de herovering van Gent (1584) en Antwerpen (1585) werden de Vier Ambachten een zogenaamd front gebied. Ten zuiden van de verde digingslijn lag het gebied, dat opnieuw roomskatholiek was geworden en was teruggekeerd in Spaanse, later Oostenrijkse handen. Ten noorden van de verdedigingslijn lag het gebied van de Vier Ambachten, dat goeddeels in zee was verdwenen. Dit gebied werd langzaam, maar zeker geprotestanti- seerd, met name het gebied rondom Axel en Terneuzen. Dit protestanti- seringsproces werd duidelijk versterkt, doordat bij elke herdijking een bepaald gedeelte van de nieuwkomers vanuit het noordelijk (protestant) gebied kwam. Hulst, dat pas in 1645 de Nederlandse zijde 'koos' bleef praktisch geheel rooms-katholiek. Door de voortschrijdende inpoldering tussen Axel en Hulst bleef er toch een duidelijk onderscheid tussen het Hulsterse- en Axelse gebied bestaan. Dit onderscheid komt tot uiting op godsdienstig gebied, maar ook in het gesproken dialect. Het gebied rondom Hulst vertoont dan ook meer raakvlakken met Asseneder en Boekhouterambacht dan het gebied rondom Axel en Terneuzen. Ook Sas van Gent werd pas laat (1644) aan het Noorden toegevoegd, waarvoor in grote trekken hetzelfde geldt als voor Hulst. Het gaat dus niet op zomaar een onderscheid te maken tussen Asseneder- en Boekhouterambacht als zuidelijk en rooms-katholiek gebleven ambachten enerzijds en Hulst met Axel als noordelijke en protestant geworden ambachten anderzijds. Eind zestiende eeuw zijn de wegen van de vier weliswaar gescheiden, maar steeds werden zij bedreigd door een gemeenschappelijk gevaar. In 1672 was dit het Franse gevaar en in 1702 67

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 29