Signalementen WALACRIA, een kroniek van Walcheren 4 W.G.Beeftink e.a. (red.) Uitg. Stichting Natuur- en Recreatie-informatie Middelburg, 1992 ISBN 90-72146-19-X Prijs: f 28,50 Walacria is een jaarboek waarin ver halen over Walcherse onderwerpen zijn gebundeld. In het vierde deel staan zeven artikelen over zeer uiteenlopende zaken. Zo is er het verhaal over de Joodse synagoge in Middelburg, die nu nog een ruïne is, maar na de geplande restauratie weer een plaats in het maatschappelijk leven moet krijgen. Interessant is ook het artikel over de geschiedenis van het tramvervoer, over klokkespeien en zonnewijzers, allemaal in Walcheren natuurlijk. Het moge duidelijk zijn dat de onder werpen zeer divers zijn, en dat maakt het boekje ook zo aantrekkelijk. De veelal vlot en levendig geschreven artikelen zijn verlucht met een veertig tal foto's. Zeeuws Landschap Het tijdschrift Zeeuws Landschap is al weer toe aan zijn 8e jaargang. Het tijdschrift is een uitgave van de Stichting 'Het Zeeuwse Landschap' en wordt vier keer per jaar toegezonden aan begunstigers van de stichting. Het aantal donateurs bedraagt dit jaar zo'n 8500 en dat betekent dat één op Volgens de Zeeuwse pers zou de brand veroorzaakt zijn door een zwerver die zich in de nacht van 4 op 5 april wilde warmen! Foto: R. Oreel. veelbewogen geschiedenis van het Badhotel in Domburg. Dit hotel werd in 1866 geopend en sloot ruim een eeuw later zijn deuren. Nu zijn er plannen om dit zo goed als ingestorte hotel weer in zijn oude glorie te herstellen. Evenals in deel 2 en 3 van Walacria zijn ook in dit deel de persoonlijke herinneringen van Bert Teunis te lezen. Zijn memoires maken het Vlissingen van weleer weer levend. De provinciaal archeoloog Van Heeringen doet verslag van de opgravingen van de middeleeuwse burcht van Domburg. Aan deze burcht heeft Domburg zowel zijn naam als zijn ligging te danken. De laatste drie artikelen gaan over de de veertien huishoudens in Zeeland het biad in de bus krijgt. Naast aandacht voor de flora en fauna van ons mooie Zeeuwse land is er natuurlijk ook aandacht voor het milieu. Zijn windmolens wel onverdeeld gunstig voor het milieu? Nee, leert ons het artikel van Pieter van den Broecke. De voorgenomen plaatsing van 750 windturbines zal niet alleen zorgen voor horizonvervuiling, maar zal ook ernstige schade toebrengen aan de vogelstand. Verder twee interviews; één met Roel Mooij, medewerker van de Provincie Zeeland, over het Natuurbeleidsplan; en één met Margot Bulk, actief lid van het comité 'Ellewoutsdijk zegt nee tegen de WOV'. Zij praat over de gevolgen die de aanleg van de Westerschelde Oeververbinding voor de Zak van Zuid-Beveland zal hebben en over de acties van het comité. Voor een minimum donatie van f 25,00 steunt u de Stichting 'Het Zeeuws Landschap' en ontvangt u vier maal per jaar het tijdschrift. Zeeuws Licht M.C.S. Raats e.a. (red.) Uitg. ADZ Vlissingen, 1992 ISBN 90-72838-06-8 Prijs f 15,95 Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het literaire tijdschrift Ballustrada heeft de redactie van dat blad een bundel samengesteld met daarin bijdragen van schrijvers die hun wortels in Zeeland hebben. Zestien Zeeuwse 'lichten' schreven speciaal voor deze bundel een verhaal of een aantal gedichten. Naast gedichten van Andreas Oosthoek en Hans Verhagen (ook bekend als maker van de televisieprogramma's 'Hoepla' en 'Het Gat van Nederland') staat er onder andere een verhaal in van Rinus Ferdinandusse en een reis verhaal van Carolijn Visser. Vermeldenswaard is ook de bijdrage van Kees Slager. Hij is de bedenker en eindredacteur van het oral-history- programma 'Het Spoor Terug', dat op de VPRO-radio te beluisteren is, en schreef een aantal op oral history gebaseerde boeken, zoais 'Vissers- verhalen' en 'Hongerwinter'. In zijn bijdrage blikt hij, aan de hand van ooggetuigen, terug op een stukje Walcherse geschiedenis, te weten de drooglegging van Walcheren in 1945. Eén van die ooggetuigen was A. den Doolaard, die in Zeeland was om een radioreportage over deze drooglegging te maken. Ook de redacteuren van Ballustrada lieten zich niet onbetuigd. André van der Veeke schreef een aantal gedichten en Theo Raats een sterk op de lach spieren werkend kort verhaal. Niet iedere auteur heeft Zeeland als onderwerp gekozen, maar dat doet volgens de redactie niet ter zake. Het gaat immers om de Zeeuwse achtergrond van de auteurs. 75

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 37