Culturele agenda Gerdi Preger Inleiding: Zeeland heeft de komende weken weer heel wat in petto op cultureel gebied, hoewel het theaterseizoen eind mei wel zo'n beetje afgelopen is. Maar er blijft genoeg te genieten, zoals u ziet, want er zijn ook nog concerten, tentoonstel lingen, musea en festivals. De redactie van het Zeeuws Tijdschrift kan helaas nooit volledig zijn in het verstrekken van informatie voor de culturele agenda en heeft daarom een keuze gemaakt uit het totale aanbod. Zou U uw culturele evene ment graag geplaatst zien in het Zeeuws Tijdschrift, stuurt U dan even - geheel vrij blijvend - een briefje naar de redactie van dit blad. Toneel en muziek Raz danst "De Reis" Choreografie: Hans Tuerlings De avondvullende dansvoorstelling "De Reis" is gebaseerd op het meesterwerk "Reis naar het einde van de nacht" van de Franse schrijver Celine. In dit boek wordt op soms hallucinerende wijze "een wereld in verval" getoond. Het is die thematiek, die voor choreograaf Hans Tuerlings uitgangs punt is geworden bij het maken van dit theatrale ballet. "De Reis" is een rauw en beeldend dans theater, waarin mannen en vrouwen temid den van onberedeneerd geweld proberen te overleven. Aan zichzelf overgeleverd, wor den zij beul en slachtoffer van hun eigen verlangens. "De Reis" is meer dan een dansvoorstelling alleen: het is een intrigerende collage geworden van mime, dans en slapstick. Raz, de nieuwe dansvoorziening van het zuiden, kan terugkijken op een succesvol eerste theaterseizoen. Dit eigentijdse Brabantse gezelschap bracht vorig seizoen drie produkties uit, waarvan de eerste, "Razbliuto" ook in Middelburg en Terneuzen te zien was. Met Raz heeft choreograaf Hans Tuerlings, na ruim 15 jaar als free-lancer gewerkt te hebben bij o.a. het Nederlands Dans Theater, Introdans, het Scapino Ballet en Reflex, zijn eigen dansgezelschap, dat zich volgens haar taakstelling zowel binnen als buiten de eigen regio dient te profileren. Tuerlings is in zijn werk steeds op zoek naar een balans tussen abstractie en anekdote en streeft bij Raz naar een integratie van pure dans en theatrale elementen. Stadsschouwburg Middelburg woensdag 22 april - 20.30 uur Zuidlandtheater Terneuzen woensdag 29 april - 20.00 uur Harrie Jekkers in "Het gelijk van de koffietent" Twee seizoenen terug verraste de voor malige zanger van Het Klein Orkest met "2x3 Kwartier", een sympathiek kleinkunst- programma waarin Harrie Jekkers liedjes zong en verhalen vertelde, zo ontwapenend en direct dat het leek alsof het publiek bij hem thuis op de koffie was. In zijn tweede programma draait Harrie de zaken om en zoekt contact met de basis in een ouderwets Haagse koffietent. Hij luistert er aandachtig naar de vaste klanten die vanachter een 'bakkie pleur' moeiteloos wereldproblemen als voetbalvandalisme, woningnood, het gat in de ozonlaag en de opvang van Duitse Trabantvluchtelingen oplossen. Tegenover dit geluid van 'de gewone man' schildert Harrie het jachtige leventje van Martijn en Inez, een koppel eigentijdse tweeverdieners, die fout zijn geweest in de zeventigerjaren toen ze nog idealen hadden. Jekkers koppelt deze twee werelden speels en geestig aan elkaar met milde humor. Hij velt geen oordelen en verkoopt geen bood schappen, maar geeft op een lichtvoetige manier wel aan waar hij staat. Uiteraard zal Harrie Jekkers naast zijn smeuïge konfe- rences ook een tiental eigen liedjes zingen, die soms hilarisch en vaak ontroerend zijn. Stadsschouwburg Middelburg zaterdag 25 april - 20.30 uur Koffieconcert: Tamara Rumiantsev (piano) speelt werken van o.a. Scarlatti, Schumann, Chopin, Debussy en Rachmaninov. Kloveniersdoelen Middelburg zondag 26 april - 11.30 uur Goed fout Nederlands toneel van Haye van der Heyden In het vorige nummer van het Zeeuws Tijdschrift kon U al het een en ander lezen over de ontwikkelingen van Nederlandse toneelschrijvers. Haye van der Heijden is één van de beste en meest succesvolle toneelschrijvers van dit moment, tot nu toe het meest bekend als auteur van komische stukken en series. Nu heeft hij zich gewaagd aan een wat serieuzer thema. "Goed/fout" is een oer-Nederlands toneel stuk - een zwarte komedie of een komi- Harrie Jekkers winnaar van de Annie M. G. Schmidt prijs 1992. Foto: Impresariaat Lumen. 76

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 38