00 ra O ob 4_, en 5 •- "g 2 txo ra cs E -c IE "ro <u te O -S c S eï to ö- to o 5 -I sa - cu w O Q reiding voor de hofreis naar Tokyo die het Nederlandse opperhoofd elk jaar moest maken. Meestal duurde die reis drie maanden, van midden februari tot eind mei. Het opperhoofd werd door de shogun in audiëntie ont vangen en overhandigde de nodige cadeaus aan hem en andere hoogwaardigheidsbekleders in Tokyo. Tijdens hun verblijf in Tokyo werden ze bezocht door Japanse wetenschappers van allerlei slag die hen met vragen over stelpten. In afwezigheid van het opperhoofd werd deze in Deshima vervangen door de tweede man van de factorij, die in die periode zorgde voor de reparatie van de gebou wen en de transportscheepjes. De tijd tussen de terug keer van het opperhoofd op Deshima en de aankomst van de schepen in augustus stond ook wel te boek als de Stille Tijd en dat zegt genoeg. Het was in deze wereld waar Van der Cruijsse in augustus 1728 belandde na eerst tien jaar in Batavia werkzaam te zijn geweest. Van St. Philipsland naar Batavia Jan van der Cruijsse is rond 1700 geboren te St. Philipsland. Omdat het doopboek van die plaats (1659-1780) in 1940 is verbrand, zullen we nooit met zekerheid kunnen vast stellen wanneer hij geboren is. Hij was de zoon van Johannes van der Cruijsse die van 1695 tot zijn dood in 1711 predikant in St. Philipsland was. Deze hertrouwde na de dood van zijn eerste vrouw in augustus 1697 met Margaretha Dibbets, die evenals hijzelf uit Middelburg afkomstig was. Uit de weinige gegevens die voorhanden zijn, blijkt dat de dominee niet onbemiddeld was want hij bezat enige huizen in St. Philipsland en een boerderij in de omgeving. In 1717 verkocht Jan deze voor zijn moeder. Zelf zal hij er ongetwijfeld ook niet slechter op geworden zijn. Wat hem naar de Oost dreef, is in de nevelen van de geschiedenis gehuld maar mijn inschatting is dat het eerder het avontuur was dat hem lokte dan het geld. Begin november 1717 vertrok hij als adelborst op het schip 't Raethuis van Vlissingen voor de Kamer Zeeland van 20 Zeeuws Tijdschrift 2000/3 de VOC naar Indië. Hij arriveerde medio juli 1718 in Batavia. Tot zijn vertrek naar Deshima werkte Jan als lderk op het kantoor van de VOC in Batavia. Over deze periode van tien jaar in zijn leven is nog vrij weinig bekend. Waar schijnlijk leed hij het toch wel naargeestige bestaan van een klerk die weinig meer moest doen dan het kopieeren van de vele rapporten en brieven die de VOC genereerde. Door wie en waarom hij in Nagasaki benoemd werd is evenmin duidelijk. Misschien werd hij aangelokt door de verhalen die over dat gesloten rijk werden verteld en genoot hij hoogstwaarschijnlijk Zeeuwse protectie. De Toren van Zierikzee Begin mei 1728 vertrok Jan op de Reijgersbroek naar Deshima. Hij zal door de matrozen bij nadering van het land wel gewezen zijn op een berg in de baai die sprekend op de Toren van Zierikzee leek. Na een voorspoedige reis ankerden ze op 23 juli 1728 voor de Papenberg. Op 25 juli konden ze van boord en betrok Van der Cruijsse zijn woning aan de Kruisstraaat, de enige straat van Deshima. Jan arriveerde in Japan toen dit land door een economi sche crisis werd getroffen. Die uittte zich in hongersno den en brandstichting op grote schaal door ontevreden boeren en arbeiders. Hun enige uitlaatklep, bij onstente- nis van wapens die door de samurai klasse waren gemo nopoliseerd, was brandstichting. Die branden werden in de dagboeken van de Nederlandse opperhoofden genoteerd. Ondanks of misschien dankzij die crisis is er gedu rende de periode dat Jan op Deshima verbleef een sterke toename te zien in de belangstelling voor westerse kennis. Die werd vooral gedreven door de shogun Yoshimune, die zelfs een speciale persoon had aangesteld om die kennis vergaren en te ontsluiten. Die persoon was Imamura Gen'emon waar Jan dikwijls mee te maken moet hebben gehad. Zo ontmoette hij Gen'emon in Tokyo tijdens zijn eerste hofreis in 1729, die daar was om als tolk te funge ren van de Duitse paardenmeester J.G. Keijser. Dat hij de

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 22