(15] Hen brand is vijf straten van ons vandaan uitgebroken. Gose vertelde dat zes kleine huisjes verwoest waren door dat alverterende element. [22] Gose vroeg om medicijnen voor de shogun. Ik antwoordde dat we niet alles konden leveren. [24] Er werd mij verteld dat met het oog op de vele branden die uitbreken in de stad we voorzichtig met vuur moeten zijn op Deshima. [27] Hagel en sneeuw. Het vriest. 1737 Januari [1] Mijn landgenoten en de Japanse tolken hebben me gefe liciteerd met Nieuwjaar en ik kreeg cadeaus. Ik bedankte hen en zoals gebruikelijk vierden we feest tot in de kleine uurtjes van de morgen. De tolken waren in de wolken over de partij. Het lijkt alsof we meer vriend dan vijand zijn. [16] Fatsizemon zei me dat twee uurwerken als aan vullende cadeaus waren geaccepteerd maar dat Kluijt niet mee naar Tokyo moest. Ik antwoordde dat het handig zou zijn als hij meeging want ongetwijfeld zullen de uurwerken beschadigd worden tijdens het vervoer. [17] Fatsizemon vertelde me dat naast de uurwerken en bloedkoralen twee van de vier jachthonden, genaamd Hannibal en Veetje, naar Tokyo zullen worden gestuurd op kosten van de shogun. [18] Van Haaster moest een patient voor de landpoort onderzoeken omdat die niet op het eiland mocht komen. Van Haaster denkt dat hij hem kan genezen. De patient is in ieder geval niet aangetast door melaatsheid. Hij heeft veel steenpuisten en zijn bloed is geïnfecteerd. Fatszimon waarschuwde dat Van Haaster niet mocht zeggen dat de patient te genezen was want als dat niet gebeurde zou dat de tolken in grote verlegenheid brengen. Februari [1] Japans Nieuwjaar. Ik deed de gouverneur mijn geluk wensen toekomen. [2] De gouverneur liet mij dankzeggen. Een tolk vertelde me dat niet Fatsizemon, die ziek is, maar Brasman mij zal escorteren gedurende de hofreis. Dat is niet bepaald goed nieuws want Brasman is niet alleen incompetent, grof en koppig maar ook nog kwaadaardig, zeker wanneer hij dronken is. [5] De cadeaus en andere goederen zijn gepakt. [7] De lakwerlcers hebben me bezocht. Ik heb 76 stukken lakwerk voor totaal 4241 gulden besteld. [8] We zijn naar de residentie van de gouverneur gegaan. Ik vroeg hem een goed woord voor ons te doen aan het hof. Dat beloofde hij. Ik wenste hem een voorspoedig bestuur toe. (10] Ik heb vergeefs geprobeerd porselein te bestellen omdat de prijzen 150 procent hoger uitvielen dan voorzien. [13] Ik heb de sleutels van de warenhuizen en een memorandum aan de tweede man A. van Poot overhandigd en zei tegen de andere Nederlanders dat ze hem moesten gehoorzamen in mijn afwezigheid. Hofreis [14] We zijn vertrokken van Deshima. Mijn kok vertelde me dat ons vlees was gestolen door de koelies. [20] Aankomst in Shimoneski. [21] De gouverneur bracht me een bezoek. We bezochten diverse tempels. Maart [4] Aankomst in Osaka. De herbergier haalde ons op met pleziervaartuigen die getooid waren met de Nederlandse vlag. [6] We hebben cadeaus afgeleverd bij de gouverneur. Ik heb 113 koelies en 53 paarden gehuurd voor de reis langs de Grote Landweg. [24] Aankomst in Tokyo. [25] De arts Kiodaij bezocht ons. Hij stelde verschillende vragen over de kruiden die in het boek van Rembertus Dodonaeus genoemd worden. Hij vertrok tegen middernacht. [28] We gingen naar het kasteel. We moesten drie uur wachten in de vertoefzaal. Daarna betoonde ik mijn respect aan de shogun en gaven we cadeaus aan de rijksgroten. [31] Kiodaij stelde allerlei vragen over astronomie en zon en maaneclipsen. D. van Horbag die specialist is op dit terrein beantwoordde de vragen tot grote voldoening van Kiodaij April [3] Afscheidsaudiëntie. De gebruikelijke bevelen zijn voorgelezen en we kregen vijftig kimonos. Stille Tijd Mei [19] Terugkeer op Deshima. De reis heeft 95 dagen in be slag genomen. Van Poot gaf de sleutels terug en zijn dag boek dat niets noemenswaardig bevatte. [27] De daimyo van Firando is in Nagasaki aangekomen. Ik verwelkomde hem aan de landpoort. Hij was vergezeld door een groot vervolg. Ik liet hem het eiland zien en liet twee landgeno ten biljart-spelen. Op mijn kantoor bekeek hij de schilde rijen en de dieren op sterk water waarna ik hem uitgelei de deed. Juni [17] We brachten een bezoek aan de gouverneur en kregen toestemming de stad te bezoeken. [28] Gose vertelde me dat de shogun veel plezier beleefde aan de uurwerken. [30] Ik heb de monsterrol van het personeel opgesteld. 22 Zeeuws Tijdschrift 2000/3

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 24