na exterieur interieur Westmalle 32 Zeeuws Tijdschrift 2000/3 bas mar de jager b.v. kerkplein 57 postbus 19 4420 AA kapelle telefoon 0113 343810 fax 0113 341006 afronding van de eerste fase in 1910 werd bedankt voor bewezen diensten. Hij nam nu definitief afscheid van het Verre Oosten en woonde nog drie jaar in Amsterdam, waar hij zich in 1903 had gevestigd. Hij smaakte het genoegen een Nederlandse en een Belgische onderscheiding (voor de bevordering van de Belgische handel) te ontvangen. In 1913 stierf hij, volgens de familieoverlevering met de roman De Leeuw van Vlaanderen van Conscience in zijn handen. Japanse verafgoding In Nederland bleven De Rijkes verdiensten - ondanks de decoratie - ondergewaardeerd. Kreeg het overlijden van Rouwenhorst Mulder ruime aandacht in de vakbladen, de dood van De Rijke werd in De Ingenieur met een half kolommetje afgedaan. Daarna raakte hij in de vergetelheid. In Japan ging het heel anders. Vooral in de omgeving van Nagoya, waar De Rijke zijn grootste rivierenproject ontwierp, bleef zijn naam voortleven. De herinneringen wormen vanaf de jaren vijftig aan scherpte toen dankzij studies van Japanse historici het werk van De Rijke in Japan opnieuw in de be langstelling kwam te staan. Die interesse groeide zo dat in 1987 in Kizu, bij Nagoya, een standbeeld werd opgericht ter nagedachtenis aan de Nederlander die de drie rivieren wist te bedwingen. Dankbare streekbewoners bezoeken sindsdien jaar in jaar uit naast het - vermeende - geboorte huis in Colijnsplaat De Rijkes graf in Amsterdam, waar in een plechtig shinto-ritueel de Nederlandse ingenieur eer wordt betoond. De belangstelling in Japan gaat nog verder. Over de Zeeuwse waterbouwkundige is een speelfilm ge maald - een melodramatische soap - en zijn daden zijn ook in een roman en een strip verbeeld. Een sobere, hardwer kende ingenieur is uitgegroeid tot een held, een mythische figuur. Hij is voorwerp van verering geworden. De bezoeken aan het winderige Colijnsplaat laten iets wezenlijks van de Japanse cultuur zien: er wordt eer betoond aan een leermees ter die zijn kennis overdroeg aan dankbare Japanse leerlingen. Met dank aan de heer en mevrouw van Gasteren voor het ter beschikking stellen van fotomateriaal uit het boek: L. van Gasteren, H. Moeshart, H. Toussaint, P. de Wilde (eds), In een Japanse stroomversnelling (Zutphen 2000). Een glas Trappist Westmalle, Dubbel of Tripel, en een portie Trappistenkaas. Dat is degustatie op hoog niveau. trappist

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 34