Signalementen 1 samenstelling J 3 Cl VSfl GggIgLI Jan J.B. Kuipers (tekst) en Katie Zonnevyle-Heyning (beeldredac tie), Zeeland 1900 - 2000. Uitgeverij Den Boer/De Ruiter, Middelburg/ Vlissingen 1999. isbn 90 745 7620 6,184 blz., 21 x 28 cm, 157 afb., ing., 24.5°- Drie citaten uit de Inleiding geven aan waar het in dit boek/fotoalbum overgaat: 'In Zeeland 1900 - 2000 is gekozen voor zo'n zestig belangrijke evenementen, zo goed mogelijk ver deeld over de eeuw en de verschil lende Zeeuwse eilanden en regio's. De behandelde gebeurtenissen wor den daarbij niet als geïsoleerde inci denten beschouwd. Geprobeerd is, de hoogte- of dieptepunten zoveel mogelijk in een historisch kader te plaatsen.' 'Hoofdzaak en bedoeling is dat de beelden die Zeeland ïgoo - 2000 oproept u, lezer, het genoegen verschaffen, en u behulpzaam zijn bij de reconstructie van uw eigen twintigste eeuw.' 'Een eeuw waarin Zeeland zich ontwikkelde van een agrarische, afgelegen provincie met een geheel eigen karakter en terend op de nagalm van een groots verle den, tot een dynamisch en wegens de geest van de tijd méér en meer naar uniformiteit neigend deel van Nederland en zijn internationale ver banden.' Deze uitgave is zowel een fotoboek met goed situerende foto bijschriften en begeleidende redac tionele tekst, als een serieus geschie denisverhaal dat, opgehangen aan 59 gebeurtenissen, een beeld geeft van de afgelopen twintigste eeuw in Zeeland en dat daarbij tot leven wordt gebracht door een groot aantal zorgvuldig gekozen foto's van door gaans flink formaat en goede kwali teit. Levendig en feitelijk, leuk en documentair. Ronald Mullié, Ruis. (Dorpsstraat 82-84, 4352 AE Gapinge) 145. Wanneer je op een dag in maart thuis komt en er ligt een brief met een Franse postzegel op je te wachten, komt er een blij gevoel van nieuws gierigheid in je boven. Wanneer er na het openen van de envelop een kaart uit te voorschijn komt met de ambach telijk gedrukte tekst 'we hebben zojuist artisjokken gegeten' is de dag, die niet slecht was, niet meer stuk te krijgen. Verrast en touché. RUIS, waar het bovenstaande een element uit is, is een kunstwerk dat in 2000 in een oplage van maximaal 100 exem plaren verschijnt. Het gehele jaar door krijgt men diverse uitgaven toege stuurd: multiples en grafisch ver vaardigde bijdragen. Een kunstwerk is altijd aan te raden, alleen wat is en wat vindt men een kunstwerk? Deze uitgave vertast, intrigeert en boeit, dus een kunstwerk. Omgerekend heeft men voor veertig cent per dag elke dag de kans een deel van dit werk te ontvan gen, waardoor men, op het goede of kwade been gezet, de kans loopt zeer wakker gehouden te worden. Bestellen kan door 145 over te maken met ver melding van de titel, op bankrekening no 66.89.79.216 van R. Mullié. we hebben zo ju ist artis jo V, k e n gegeten TtjJ.tcUrCfi J>hr. J. vew, Cyj^A, 33 Zeeuws Hc W.v ruis Peter Louwerse (tekst) en Anton Sinke, Een cent van 't blad. Leven en werken in vooroorlogs Walcheren. De Koperen Tuin, Goes 2000. isbn 90 7681502X, 192 blz., 17 x 24 cm, 100 afb., geb., 37,50. Dit is een mooi en boeiend boek over het dagelijks leven op het Walcherse platteland tussen de twee wereldoor logen. Het bestaat uit interviews met negen mensen: een bouwvakker ('In de tijd dat een nieuw huis 2400 gul den kostte, verdiende Jan Maas de kost als bouwvakker.'), een landarbeider/ fruitteler, een baker, een boerenecht paar ('Jan Polderman en Cootje Ge- schiere leerden elkaar kennen in melk- salon De Landbouw in Middelburg.'), een burgemeestersvrouw, een mole naar ('Ik ben nog nooit zat geweest, hoogstens een beetje licht verheugd.' en 'Er zijn altijd mensen die het je niet gunnen, maar er is ook geen mens die het bij je brengt.'), een kleermaker en een onderwijzer. De geïnterviewden (de oudste geboren in 1907, de jong ste in 1915) geven levendige en per soonlijke beelden en beschrijvingen van de achtergrond en de omstandig heden waarin ze hebben geleefd: ver kering, huwelijk, geboorte, gezinsle ven, werk, politiek, godsdienst, bestuur, sport, eten, gezondheid, onderwijs, landschap, woonsituatie, kleding, ver voer. Een cent van 't blad (De titel 'slaat op het blad met snoep dat vroeger in menig kruidenierswinkeltje op de toonbank lag. Kinderen die een cent te besteden hadden, konden van dit blad een snoepje kiezen.') geeft een schat aan indrukken en feiten uit een verleden dat nu eens zo dichtbij dan weer zo veraf lijkt. Het verleden Tijdschrift 2000/3

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 35