ZEEUWS riJDSCHRIFl Deshima, mon amour Het zal niemand ontgaan zijn dat dit jaar het vierhonderd- jarig bestaan van de betrekkingen tussen Japan en Neder land wordt herdacht. Talloze manifestaties luisteren de viering op, ook in Zeeland. Zo zal het zenuwcentrum van onze provincie het decor vormen voor de opvoerin gen van de opera Curlew River en zal in de Abdijgangen sushi worden geserveerd. Het gebeurt niet dikwijls dat de vriendschapsband tussen een Aziatisch en Europees land zo uitbundig wordt gevierd, dus moet er een speciale reden voor zijn. En die is er. De unieke band tussen beide landen werd gesmeed tussen 1641 en 1853, een periode waarin Japan zichzelf van de rest van de wereld afsloot en de Neder landers als enige westerlingen toe gang tot Japan hadden. Dat ge schiedde via het eilandje Deshima in de Baai van Nagasaki. In de eer ste fase van die periode lag de na druk op handel maar vanaf 1715 kwam in toenemende mate het accent op de overdracht van westerse kennis te liggen. De 'Hollandse studiën' maakte het voor Japan na 1853 - het jaar waarin het zich weer openstelde voor de buiten wereld - makkelijk het feodale keizerrijk in zeer korte tijd tot een moderne staat om te vormen. Japan werd in het Aziatische theater zelfs de grote concurrent van Nederland. De val van Nederlands-Indië is voor een deel op het conto van Japan te schrijven. Dat gegeven heeft de naoorlogse verhouding tussen de landen tamelijk vertroebeld, maar dat neemt niet weg dat die inmiddels als volwassen kan worden omschreven. Banden tussen landen berusten in essentie op per soonlijke contacten. Zeeuwen zijn zich er nauwelijks bewust van dat die met Japan vierhonderd jaar terug gaan. Zo wisten de inwoners van Colijnsplaat zich aan vankelijk geen raad met Japanse toeristen die op zoek waren naar het geboortehuis van de door hen vereerde Johannis de Rijke. Pas onlangs is men erin geslaagd de belangstelling voor de waterbouwer te kanaliseren door de onthulling van zijn buste in Colijnsplaat. De Rijke is zeker niet de enige Zeeuw die belangrijk voor Japan is geweest, zoals de artikelen over Pieter Nuyts, Jan van der Cruijsse en Janis Reijnhout in dit nummer aantonen. De meeste contacten tussen Japan en Zeeland verlopen via de jumelage tussen Middelburg en Nagasaki (1982). Om die een grotere kritische massa te geven is het raad zaam die bij wijze van experiment op provinciaal niveau te tillen. Op die manier kan er zowel een ver breding als verdieping van de rela tie plaatshebben. Daar is zowel op cultureel èn economisch terrein nog de nodige ruimte voor. Bij mijn weten is Euro-mit staal B.V. het enige honderd procent Japanse bedrijf in Zeeland. De gouverneur van de prefectuur van Nagasaki, die eind oktober op bezoek komt, is in ieder geval een verklaard voorstander van de opwaardering van de betrekkingen De lezer heeft wellicht gemerkt dat ik de relatie tussen Nederland en Japan een warm hart toedraag. Dat komt onder meer omdat ik geruime tijd betrokken ben geweest bij het Deshima Dagregisters Project. Dat bestaat uit de publicatie van meer dan tweehonderd door Nederlandse opperhoofden op Deshima geschreven dagboeken. Ik zwerf dus in gedachten nog dikwijls rond op het eilandje en nu Deshima weer even in de hal van het stadhuis van Middelburg staat, sluip ik er dikwijls binnen om mijn heimwee te stillen. Wat mij betreft verovert die maquette een vaste plek op het Abdijplein als symbool van de groei ende Euraziatische toenadering. Het eerste artikel in het Japans in dit tijdschrift over de tolk Imamura Gen'emon is daar evenzeer een teken van. Paul van der Velde 2 Zeeuws Tijdschrift 2000/3

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 4