Pokémon: kinderspel of duivelswerk? 'Wie is beter: Machop of Maehoke? Machoke natuurlijk, want dat is de geëvolueerde van Machop. Machoke heeft 80 hp en Machop maar 50. En Machoke kan de karate chop, dat doet 50 damage.' 'Wie is er beter: Growlithe of Arcanine? Arcanine is de geëvolueerde van Growlithe en heeft wel 100 hp. Die kan de vlammenwerper. Bij de aan val "haal neer" brengt hij zijn tegenstander 80 damage toe, maar zelf krijgt hij ook 30 damage. Maar Charizard is beter.' 'Wie is er beter: Metapod of Weedie? Metapod is de geëvolueerde van Caterpie en heeft 70 hp. Hij kan de tegenstander verstijven als het kop is. Maar Weedie kan vergiftigen als het kop is en dan heeft Metapod ook verloren.' 'Weet je wel hoe vet goed Meowtwo is?' Karen Kroese Dag in dag uit hoor ik dit soort conversaties. Eindeloze reeksen cijfers, namen, aanvalstechnieken en verdedigings mechanismen. Om gek van te worden. Pokémon is een rage, net als de flippo's die een tijd geleden de speelpleinen in hun greep hadden en net als de Tamagotchgi's - die elektronische huisdieren in broekzakformaat - waarmee kinderen hun leerkrachten en ouders tot waanzin dreven. Rages zijn er om weer te verdwijnen en dat zal met Poké mon ook wel gebeuren. In de tussentijd hebben veel vol wassenen het er moeilijk mee. Want wat zijn die Pocket Monsters eigenlijk die vanuit Japan onze kinderen zo bezig houden? Waar komen ze vandaan? Zijn ze goed of slecht? Welke invloed hebben ze op de belevingswereld van de kinderen? En hoe gaan we ermee om? Hier volgt de geschiedenis van Pokémon, een uiteenzetting van de discussie rond de monsters en een voorzichtige conclusie van mij als ervaringsdeskundige. De meeste kinderen kennen de kaarten en weten welke kaarten zeldzaam zijn, welke sterker zijn dan andere en welke gewild zijn bij andere kinderen. Alle namen kennen ze uit het hoofd. Maar het spel met de kaarten kennen ze vrijwel nooit. Ze spelen Pokémon als toen met flippo's. Je kiest kop of munt en je klapt jouw kaart tegen die van je tegenstander. Als allebei de kaarten 3 Zeeuws Tijdschrift 2000/3

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 5