geopend, de polikliniek werd uitgebreid en de ver- pleegafdelingen vernieuwd. 'De angst dat het zieken huis zal verdwijnen, die een aantal jaren geleden actu eel was, kan nu wel onder de grond worden gestopt', concludeerde de Zierikzeese burgemeester J.J.P.M. Asselbergs dan ook in maart 1996. 'Ik ben ervan over tuigd dat zowel de directie als de medisch specialisten het Zierikzeese ziekenhuis tot in lengte van jaren wil len behouden'.^ Nu loop ik begin februari 2002 door het nog niet geo pende nieuwe gemeentehuis van de gemeente Schouwen- Duiveland over kostbaar tapijt naar de studiezaal van het gemeentearchief. Er staan enkele dozen met docu mentatie over het Rode Kruis Ziekenhuis op me te wachten. Optimistische krantenknipsels uit de jaren negentig worden plots afgewisseld met een prachtig ogend informatiebulletin van de Stichting Oosterschelde- ziekenhuizen van recenter datum. De eenentwintigste eeuw is inmiddels aangebroken. Het is de tijd van de communicatieadviseurs. Vandaar dat de voorzitter van de Raad van Bestuur van de Oosterscheldeziekenhuizen, J.C. Broertjes, zijn patiënten ervan tracht te overtuigen dat de medische zorg op Schouwen-Duiveland er alleen maar beter op wordt, ook al heeft hij met zijn bestuur op 15 februari 2001 besloten de afdeling kortdurende verpleging van het Rode Kruis Ziekenhuis te sluiten. De afdeling gynaecologie was al in 1998 gesloten, het geen de huisartsen op Schouwen-Duiveland tot de conclusie hadden gebracht dat 'bevallen op Schouwen te hachelijk' was geworden. Wat in 2002 rest is een polikliniek, die 's avonds en in de weekenden gesloten is. Voor de EHBO moet op deze tijdstippen de Zeelandbrug worden overgestoken om het verre Goes te bereiken. Dit geldt natuurlijk ook voor de vrouwen die in een ziekenhuis wensen te bevallen. 'Goed te doen die afstand, kwestie van wennen', aldus Broertjes.9 Couveuses zijn er niet meer in Zierikzee. Het moet voor de bevolking van Schouwen-Duiveland een schrale troost zijn dat in het gehele land kleinere zie kenhuizen worden gesloten en de kwaliteit van allerlei publieke voorzieningen achteruit holt, of het nu de gezondheidszorg, het openbaar vervoer of het onder wijs betreft. Duurbetaalde managers zijn de notabelen van onze tijd en voor hen gelden efficiency-overwegin gen, statistieken en het 'afrekenen' van het personeel op hun daden. Wat dat betreft is er sedert de dagen waarin lokale artsen en chirurgen als Wortman en Motmans een centrale rol speelden in de medische hulpverlening aan de bevolking, veel veranderd. Ik werd in 1962 nog op 'mijn' eiland geboren. In het Rode Kruis Ziekenhuis van Zierikzee stond mijn couveuse. Het zou nu niet meer kunnen. Uit volstrekt zakelijke en rationele overwegingen is dit wellicht te begrijpen, maar alles wat in ziekenhuizen gebeurt, heeft ook minder-rationele kanten. In het begin van de twintigste eeuw wist de Noordgouwse huisarts Wortman reeds dat het verplegen van zieken in de eigen omgeving en in de buurt van de eigen familie grote voordelen met zich meebracht. In andere landen denkt men daar nog steeds hetzelfde over, zo niet in Nederland. De couveuses in Goes en Dirksland zijn ongetwijfeld van uitsteken de kwaliteit, maar een bevalling in den vreemde is niet hetzelfde als een bevalling op het eigen eiland. Tevens is het een gekke gedachte dat over enkele decennia er vrijwel niemand meer is die op Schouwen-Duiveland geboren is. Wat dat betreft kwam mijn geboorte welis waar twee maanden te vroeg op gang, maar ook nog op tijd - in een tijd waarin in Zierikzee een bloeiend ziekenhuis stond, geschonken door het Zweedse Rode Kruis en lange tijd de trots van het eiland. Nu, in februari 2002 wordt er hard gewerkt aan het moderne gemeentehuis van Schouwen-Duiveland en staat even verderop het ziekenhuis er vrijwel onge bruikt bij. Het zijn sombere tijden. Noten 1. 'De steenlegging van het Ziekenhuis voor Schouwen en Duiveland', Zierikzeesche Nieuwsbode (22 mei 1902) 2. W.H. Keikes, 'Ziek zijn, beter worden in Noordgouwe. Lot gevallen van een klein ziekenhuis op Schouwen-Duiveland, tot de stichting waarvan 80 jaar geleden werd besloten', Kroniek van het land van de zeemeermin 6 (1981) 89-99, aldaar 89. 3. Henk van der Velden, 'Groot of klein: de opbouw van het Nederlandse ziekenhuiswezen, 1890-1950', Tijdschrift voor Sociale Geschiedenis 25 (1999) 407-424, aldaar 414-424; Rinus Antonisse, Uit overwegingen van barmhartigheid en humaniteit. De ziekenhuiszorg op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland (Goes, 1987) 50-51. 4. Ibidem, 51. 5. Het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis Zierikzee. Ter gelegenheid van de opening op 11 mei 1957, 7-8. 6. C.M. van Hoorn, Beelden uit de geschiedenis van de geneeskunde sinds het jaar 1900 op Schouwen-Duiveland (z.p. 1988) 16-18; 'In memoriam J.H. Motmans', Zierikzeesche Nieuwsbode 28 mei 1976. 7. 'Ik zeg met veel nadruk dat het ziekenhuis Zierikzee blijft bestaan', Zierikzeese Nieuwsbode (14 mei 1987). 8. 'Renovatie verpleegafdelingen Rode Kruis Ziekenhuis begint eind 1996', Zierikzeesche nieuwsbode 22 maart 1996. 9. 'Leg het de patiënten maar eens uit', PZC 31 januari 2001. 28 Zeeuws Tijdschrift 2002/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 30