Zierikzee. Foto: Sky pictures. Gemeentearchief Schouwen- Duiveland, Zierikzee. centraal.7 Dat geldt wat mij betreft niet alleen voor de dorpen, maar ook voor uitbreidingen van Zierikzee. Onovertrefbare schoone duinstreek Op Schouwen-Duiveland is bovendien nog sprake van een recreatieve functie die niet alleen van belang is voor de identiteit van bepaalde dorpen, maar in feite van belang is voor de identiteit van het hele eiland. De populariteit van de Zeeuwse kust voor recreatief ver blijf vindt zijn oorsprong niet alleen in een waarde ring van de natuur van het kustlandschap, maar ook in een oriëntatie op gezondheid en een afkeer van de industriële stad als samenleving. Door het isolement van Schouwen was een vroege badplaatsontwikkeling hier echter niet mogelijk. Evenmin lean van een Schouwse kunstenaarskolonie worden gesproken. Maar vanaf de jaren twintig van de twintigste eeuw lieten zij die het konden betalen een vakantiehuis in de duinen bouwen. Met een luchtlijn vanaf 1931 kreeg deze ontwikkeling een extra impuls. De 'onovertrefbaar schoone duinstreek' en de 'gerieflijke luchtverbinding' waren voor de ontwikkelingsmaatschappij 'Maatschappij Zeebad Nieuw-Haamstede', zo meldde de Katholieke Illustratie op 20 juni 1935, aanleiding om in de tweede helft van de jaren dertig een ambitieus plan te presente ren voor drie 'villawijken': ten noorden van Renesse, aan de kust bij Westenschouwen, en bij de Schouwse Boer (bij het vliegveld, nu een deel van Nieuw-Haamstede). Dreischor. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee. Er was veel weerstand, de maatschappij ging failliet en de 'villawijken' zijn er niet gekomen. In de duinen herinneren betonnen paaltjes met het opschrift 'NH' nog aan de mislukte plannen. De ontwikkeling van toerisme en recreatie, die zich op Schouwen in het duingebied voordeed, heeft in elk geval geleid tot het verschijnsel van specifieke recreatie dorpen, Nieuw-Haamstede en Westenschouwen, en tot een relatief grote recreatieve druk op de duingebieden.^ Op andere plaatsen langs de Nederlandse kust, bijvoor beeld op Texel, bleef het duingebied gespaard van der gelijke verblijfsrecreatieve ontwikkelingen.9 Regionale identiteit Het actuele debat over de toekomst van het Nederlandse platteland, met name in gebieden die binnen een nationaal kader een specifieke positie hebben zoals binnen de Ecologische Hoofdstructuur, Waardevol Cultuur Landschap of Nationaal Landschap, wordt steeds vaker gevoerd met behulp van de begrippen beeld en identiteit. Men is er zich meer dan ooit van bewust dat het huidige platteland het resultaat is van menselijk handelen in het verleden. Naast de beelden van de traditionele productieve functies, zoals de land bouw, wat platteland is of in de toekomst zou moeten zijn, worden de beelden van meer consumptieve func ties steeds belangrijker. Ook beelden die betrekking hebben op plattelandsgebieden laten zich niet eenvou- 36 Zeeuws Ti]dschrift 2002/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 38