Kern Inwonertal 2000 Bevolkingssamenstelling 1994 2000 Brouwershaven 1-439 Gemêleerd Grijs Bruinisse 3.815 Gemêleerd Gemêleerd Burgh-Haamstede 4.264 Grijs Grijs Dreischor 983 Grijs Jong Ellemeet 352 Grijs Grijs Kerkwerve 1.056 Jong Jong Nieuwerkerk 2.629 Gemêleerd Jong Noordgouwe 822 Grijs Jong Noordwelle 326 Grijs Ontgroend maar niet sterk vergrijsd Oosterland 2.521 Jong Jong Ouwerkerk 671 Jong Gemêleerd Renesse 1.469 Grijs Grijs Scharendijke 1.341 Gemêleerd Grijs Serooskerke 329 Grijs Jong Sirjansland 320 Gemêleerd Jong Zierikzee 10.538 Gemêleerd Gemêleerd, per wijk grote verschillen Zonnemaire 725 Jong Jong school meer is. Serooskerke heeft na het sluiten van de basisschool zeven jaren geleden juist veel jonge gezinnen als nieuwe inwoners mogen begroeten. De economie van Schouwen-Duiveland kent buiten de recreatie geen duidelijke stuwende bedrijfssectoren. De recreatiesector zit aan de grenzen van haar moge lijkheden in kwantitatieve zin en heeft een duidelijke kwaliteitsslag te maken. De landbouw, die beeldbepa lend is voor het landschap is weinig vitaal. Het grootste deel van de economie en dus de eco nomische kracht in Schouwen-Duiveland bestaat uit bedrijven die er op gericht zijn te voorzien in de loka le vraag van consumenten. De gemeente kan deze bedrijvigheid verder uitbouwen door het aantrekkelij ke woonklimaat op Schouwen-Duiveland, het cultuur landschap, de veiligheid, de rust, de ruimte en de natuur, nog meer te versterken, zodat (jonge) mensen zich er willen blijven vestigen. Hier zitten wel grenzen aan, onder andere gesteld door het Rijk in de vorm van een 'nationaal landschap'. Bij de woningbouw geldt, net als in de recreatiesector, dat omvangrijke expansie ongewenst is omdat het daarmee de karakte ristieke omgevingskwaliteiten aantast. Een duurzame sociaal-economische structuur voor Schouwen-Duiveland is met name gegeven door de, via het woonklimaat te bevorderen, consumentgedreven economie. Daarnaast is de bereikbaarheid van de gro tere centra voor werkgelegenheid van groot belang. Dit betekent dat het landschap als belangrijkste waarde wordt gezien voor de economische ontwikke ling en daarom verdere uitbreidingen van industriële activiteiten buiten Zierikzee niet moeten worden gesti muleerd. En dat het industrieterrein van Zierikzee goed ingepast moet worden in het landschap. Daarnaast moet de gemeente meer kansen creëren voor onder nemers die wonen en werken goed inpassen in het landschap, voor 'schone' bedrijvigheid. Gemiddeld inkomen per kern. 39 Zeeuws Tijdschrift 2002/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 41