Verenigingsleven en voorzieningen In de meeste kernen op Schouwen-Duiveland vinden we een rijk geschakeerd verenigingsleven. In alle ker nen behalve Ellemeet, Noordwelle, Serooskerke en Sirjansland zijn meer dan 10 verenigingen te vinden. In Zierikzee zijn het er meer dan 140. De verenigin gen worden als een belangrijk samenbindend element in een kern gezien en maken een essentieel onderdeel uit van de leefbaarheid van een dorp. Een kern is immers meer dan een verzameling van huizen. Er wonen mensen die iets met elkaar doen, zoals lid zijn van verenigingen, en zich daardoor verbonden voelen met die kern. Het verenigingsleven maakt kernen aan trekkelijk: er zijn sociale contacten, men kent elkaar, er is sociale samenhang, gezelligheid en levendigheid. Niet alleen het verenigingsleven, ook de aanwezig heid en bereikbaarheid van voorzieningen blijken voor inwoners de centrale thema's voor een leefbare omgeving. Kernen van minder dan 500 inwoners heb ben over het algemeen weinig voorzieningen. Het is vaak beperkt tot een dorpshuis en een basisschool. Kernen met 500-1.000 inwoners hebben vaak nog slechts een beperkt voorzieningenniveau, maar met meer dan 1.000 inwoners is meestal al een redelijk voorzieningenniveau voorhanden. Het verdwijnen van een voorziening wordt altijd als een verarming en dus een inbreuk op de leefbaarheid ervaren. Aan de andere kant dragen inwoners vaak zelfbij aan de verkleining van het draagvlak voor een voorziening. In hun gedrag maken zij duidelijk dat bereikbaarheid vaak belangrij ker is dan de aanwezigheid. Aangezien het openbaar vervoersysteem onder druk staat doordat de mobiliteit van inwoners in zijn algemeenheid zo sterk is toege nomen moet een overheid meer dan vroeger die bereikbaarheid garanderen voor kwetsbare groepen (jongeren, ouderen, huisvrouwen en mensen met een minimum inkomen) door middel van een voor hen goed systeem van openbaar vervoer. In de sociale structuurschets wordt er van uitge gaan dat elke kern in ieder geval recht heeft op een ontmoetingsplaats; daar waar lokaal sociaal leven kan opbloeien. De gemeente voorziet momenteel in deze basisvoorziening door de instandhouding van dorps huizen. Het gebruik van deze voorziening blijkt per kern sterk te verschillen. Dit hangt niet altijd samen met de omvang van de kern. Het samenbrengen van verschillende functies in bijvoorbeeld een dorpshuis kan het gebruik en daarmee de betaalbaarheid vergro ten. Te denken valt aan lokale servicepunten, waar voorzieningen samengevoegd zijn en aangevuld wor den met ambulante voorzieningen en mobiele servi ces (naar de mensen thuis), waarbij sprake is van een mix tussen private en publieke voorzieningen. Sociaal-ruimtelijk isolement De omvang van een kern, de geïsoleerde ligging en de mobiliteit van de inwoners dienen betrokken te worden bij de discussie over een voorzieningenniveau dat past Kaartbeeld van sociaal-ruimtelijk isolement van kernen. 40 Zeeuws Tijdschrift 2002/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 42