probeer ze de weg te wijzen naar de netwerken die daar voor zijn. De contouren van het beleid op Schouwen-Duiveland zijn onder het motto 'weten wat we willen en weten wat we kunnen' vastgelegd in het zogeheten Bestuurlijk Toekomstbeeld. Wat is hier de bedoeling van? Kort na de herindeling vroegen we ons af: 'Wat willen we nou eigenlijk?' We bruisten van de ideeen, waren ambitieus, maar realiseerden ons dat we eerst eens alles rustig moesten gaan inventariseren, gaan ordenen, piketpaaltjes neerzetten om ad hoc-beleid te voorkomen. Een soort masterplan eigenlijk. Hoe is dat plan tot stand gekomen? Na gedegen afweging in bestuurlijke kring. Wij zijn bij elkaar gekomen met de opdracht: teken Schouwen- Duiveland zoals jij vindt dat het er over twintig jaar uit moet zien. De uitkomsten van die sessie bleken aardig te matchen. Het ging ons in grote lijnen om thema's als leefbaarheid, sociale cohesie en behoud van de authentieke structuur. Schouwen-Duiveland mocht om maar eens wat te noemen geen Vinex-locaties krijgen. Die schetsen zijn later verder uitgewerkt met de organi satie en de gemeenteraad en met de bevolking gecom municeerd. Het Bestuurlijk Toekomstbeeld dient nu als kapstok voor het te voeren beleid, nu en in de toe komst. Eén van de pijlers is het bevorderen van duurzame economische ontwikkeling, De overgang van een agra rische economie naar een plattelandseconomie maakt daar onderdeel van uit. Kunt u dat concretiseren? Globaal komt het er op neer dat het platteland vandaag de dag meer omvat dan ploegen, zaaien, oogsten. Het gaat ook om werkgelegenheid, bedrijfsgebouwen die leegstaan en ecologie. Dat vereist aangepast beleid. Welke nieuwe functies en nevenactiviteiten zijn denk baar voor landbouwers? Te denken valt aan toeristisch- recreatieve initiatieven: minicampings, kleinschalige horeca met streekproducten enzovoorts. Is dat idee over duurzame ontwikkeling ontstaan nadat tevergeefs is geprobeerd is om wat grotere bedrijven bin nen te halen? Geenszins. Grote bedrijven als Dow en Hoechst zitten langs de Westerschelde en horen daar ook. Dat soort industrie sluit eenvoudig niet aan bij ons structuurvisie. Als wij hier praten over grote bedrijven dan denken we aan ondernemingen met tientallen arbeidsplaatsen die voor een sneeuwbal-effect op de economie (multiplier- effect) zorgen. Zeelandia prima, maar geen rokende fabrieksschoorstenen. Die verstoren net als vierbaans wegen het landschap waar we hier zoveel waarde aan hechten. Ons doel is om de ligging van ons eiland in de luwte ten volle te benutten. Op de lasten van de randstad zitten we absoluut niet te wachten. En de gepensioneerden die zich hier graag vestigen al helemaal niet. Het beeld dat Schouwen-Duiveland voor een belang rijk deel wordt bevolkt door stokoude mensen strookt niet met de werkelijkheid. Mijn ogen gingen open tij dens de kennismakingsbijeenkomsten die we organise ren voor nieuwe bewoners. Ik liep daar wat rond - hand jes schudden, glaasje wijn erbij - en vroeg zo hier en daar waar die mensen vandaan kwamen. Antwoordden ze: Rotterdam, Capelle aan den IJssel. En mijn obser vaties werden later ondersteund door onderzoek. De instroom op Schouwen-Duiveland bestond voor zestig procent uit jonge gezinnen. De nieuwkomers komen hier voor het woongenot, maar werken elders Wat betekende die instroom voor de sociale structuur van Schouwen-Duiveland? Die mensen houden voorzieningen als scholen en ver enigingen in stand. Ze bemoeien zich nadrukkelijk met het woon- en leefklimaat, maken kortom actief 5 Zeeuws Tijdschrift 2002/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 7