Zeeuwse illegale bladen Vriheyt en is ora ghcen geit te coot». JAF BAG TUT BAG! 1 ateBu-Thierry bezet.K.v.ïleauic tot 30 km.v. resj.Viry beirot .Air.stasn 25 km.F.ü.v.Troyes. .T:-ulor. en J'arseille gaven zich over.Gcall.reeds ^or.nea passeerden Fines in V.richting.W.v.Nice ./i.Adr.Zet ?ano boze t jürbino wordt v .Dgezuiverd .Fit jtal_ë doelen m Hongarije,F.Italië en de raatr.afgeschaft.Ven-e OostentAan de y 'net plaatsje Pinbaw door öe Eng.bezet. .N. Houterman Eén van de illegale activiteiten in Zeeland in oorlogs tijd was het vervaardigen en verspreiden van illegale bladen, die tot oogmerk hadden de Zeeuwen van de werkelijke (militaire) gebeurtenissen op de hoogte te houden. In de eerste jaren van de oorlog bestonden deze geschriften, als ze al verschenen, veelal uit hand geschreven of met enkele doorslagen uitgetypte teksten die in de naaste omgeving heimelijk werden verspreid. Later verschenen er duidelijk grootser en profes sioneler aangepakte uitgaven die werden gedrukt of gestencild. Naast algemeen in Zeeland verspreide lan delijke illegale geschriften zoals Trouw, waren er ook plaatselijk vervaardigde en/of gerichte uitgaven. Op Walcheren werden regelmatig verspreid het landelijke Trouw, de Middelburgse bladen Kroniek van de Week en Luctor et Emergo, het Vlissingse Overzicht der Nieuwsberichten en een op het Middelburgse kadaster vervaardigd nieuwsoverzicht zonder titel. Dit werd door de heren J.A. Stroo en L.J. Geers vervaardigd en aanvankelijk gehectografeerd, later gestencild. Het blad, met een oplage van tussen de 40 en 200 exem plaren verscheen vrijwel dagelijks vanaf medio 1943 tot 2 december 1944. Veel meer is hierover niet bekend. Aangaande het blad Trouw in Zeeland is veel meer bekend, en het verhaal hiervan wordt uitgebreid gedaan door één van de medewerkers uit die tijd, J.P. (Jan) van Alten in het boekje Een ophitsend geschrift in Zeeland dat in 2001 verscheen. Kroniek van de Week In de week van 25 juli 1943 verscheen het eerste num mer van Kroniek van de Week in Zeeland. Nadat op 20 juli 1943 het eerste nummer in Leiden was versche nen, volgden al snel uitbreidingen naar andere steden zoals Middelburg. Het was een blad dat wekelijks ver scheen en waarin per dag gerangschikt de belangrijk ste gebeurtenissen van het oorlogstoneel werden weergegeven. In Middelburg was het de Zeeuwse Melkfederatie aan de Rouaansekaai die het hart van dit blad vormde. Het was Cor Zee, secretaris/admini- strateur van de federatie die dit samen met de op dat moment bij hem ondergedoken zittende Rijk Jansen opzette. De kopij voor het blad werd wekelijks aange leverd door een nicht van Zee: de als koerierster van uit Leiden opererende studente medicijnen Martha Zwagerman, dochter van de Zeeuwse Rijkszuivelconsulent. Aanvankelijk was het Jasper Jobse, tekenaar bij een ingenieursbureau, die in zijn woning aan de Eigenhaardstraat zorgdroeg voor de uiteindelijke vervaardiging en distributie van het blad. Nadat half maart 1944 Zee was gearresteerd, leek het Jobse ook raadzamer onder te duiken, en hij vertrok naar Den Haag. De zaken werden nu overgedragen aan Dies Boone, eveneens werkzaam op de Melkfederatie als administrateur. Gerard Holster, hier bij geassisteerd door Dries le Due, typte en stencilde wekelijks de door Boone aangeleverde tekst op een zolder in de Lange Geere. Holster was militair geweest in de meidagen van '40 en was ondergedo ken om aan krijgsgevangenschap te ontkomen. Hij zat ondergedoken bij Dries le Due, employee bij de Bank van der Meer, die ook bij de vervaardiging van het blad betrokken raakte. Het papier dat voor het blad werd gebruikt was via illegale kanalen afkomstig uit de voorraad van de regionale krant, de Provinciale Zeeuwsche Courant. De distributie geschiedde deels per post, deels via persoonlijke contacten en deels door het zelf verspreiden (m.n. in Middelburg en omstreken). Het blad omvatte een blaadje folio, alhoe wel in de laatste periode ook regelmatig twee blaadjes werden volgeschreven. Van het blad, dat als ondertitel het motto 'Vriheyt en is om gheen geit te coop' droeg, verschenen twee jaargangen, met als laatste nummer 2e jrg., no. 16 van 16 november 1944. De bestaans grond van het illegale blad was, nadat Walcheren bevrijd was, opgehouden te bestaan. De Vrije Zeeuw nam de legale berichtgeving over. De nieuwsberichten waren een neerslag van de 10 Zeeuws Tijdschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 12