'LUCTOR ET EMERGO Tin J.P. van Alten Onder bevcntifaaad devies verschijnt he--. eerste nummer op niet tekende en sobsre wijze. Be bedoeling hier-an is de Nederlanders op ce hoogte te houden van de voornaamste beriohten van Kr. I's. Kcjrerring, die op het, oog^bltk si haar krachten inspant om ons te verloos ei; van cr.::>-, onderdrukkers er. reohts- vérdraaiorealsmede van het juiste oorlvfsnieuws ln beknopten vorm en and era belangrijke, voor onzen vijanc senuwsloopcndc berichten. Beze korte inleiding besluiten wij mei den wensch, dat v/ij spoedig bevrijd zullen worden,' aar. wol-re bevrijding velen van ons r-^eds geruimor. oijd met al hun. kracht nede- w-i 1ce hadden, hun leven, helpen en v; a ervoer veis anderen het kostbaars geallieerde radio-uitzendingen. Wekelijks werd een militair-politiek overzicht geleverd door 'Diplomaticus', de Leidse student en initiatiefnemer van het blad J.M. van Stralen. Nadat door de gebeurtenissen in septem ber 1944 het contact tussen Middelburg en Leiden verbroken werd, werd enige malen het door L. de Jong voor Radio Oranje uitgesproken politieke weekover zicht opgenomen. De berichtgeving werd in het laatste jaar regelmatig aangevuld met berichten die zelf werden opgevangen van de BBC en Radio Oranje. De oplage van het blad lag ongeveer tussen de 500 en 2.500 exemplaren. De verspreiding kon, door het gebruiken van de gewone PTT-kanalen, over heel Zeeland geschieden. Afgaande op een tweetal nog bewaard gebleven distributielij sten zou ervan uitgegaan moeten worden dat het grootste gedeelte naar Zuid-Beveland ging (35 a 55 waarop Oost-Zeeuws-Vlaanderen (20 a 25 en Walcheren (10 a 20 volgden; verdere verspreiding in relatief kleine aantallen vond plaats over de verdere Zeeuwse gebieden, evenals enkele exemplaren die per post naar plaatsen buiten Zeeland werden verzonden. Hierbij moet echter wel worden aangetekend dat de distributie over Middelburg en omstreken niet immer (zo nauwkeurig) zou kunnen zijn vastgelegd, zodat dit aantal beduidend hoger kan zijn dan hier wordt verondersteld. Luctor et Emergo Naast Kroniek van de Week, dat een puur feitelijk over zicht gaf en niet specifiek Zeeuwse zaken behandelde, was er ook behoefte aan een wat meer beschouwend en ook meer op Zeeland gericht blad. Dit leidde ertoe dat eveneens op de Melkfederatie werd begonnen met het Zeeuwse blad Luctor et Emergo. Dezelfde Zeeuwse medewerkers en dezelfde distributiekanalen werden voor vervaardiging en verspreiding van dit blad gebruikt. De eerste twee nummers werden nog door C. Zee geredigeerd, wat echter, nadat deze half maart 1944 werd opgepakt voor het begeleiden van onderduikers op hun reizen naar elders, werd overgenomen door D. Boone. Zee meldde in een interview na de oorlog dat het blad niet van de grond gekomen was doordat hij opgepakt was en enige maanden in Scheveningen en Amersfoort had vastgezeten. Door zijn afwezigheid onttrokken mogelijke ontwikkelingen aangaande het blad zich echter aan zijn waarneming, en derhalve was hij er onwetend van dat het blad wel van de grond gekomen was en zo ongeveer om de drie a vier weken was verschenen. Van het blad (bestaande uit één vel) verschenen in totaal acht nummers. Het negende nummer van augustus 1944 werd niet meer gesten cild, maar is wellicht toch nog in getypte vorm enigs zins verspreid. Het blad ging, naast de berichtgeving, wat dieper op bepaalde zaken in. Het eerste nummer was één grote oproep aan de bevolking om zich gereed te houden voor de bevrijding en hoe dan te handelen. 'De invasie is op komst', werd al begin 1944 gemeld. Nummer twee bevatte een waarschuwing aan de Zeeuwen om niet mee te werken aan mogelijk op handen zijnde inundaties (zoals in Zeeuws-Vlaanderen en de noordelijke Zeeuwse eilanden), en een oproep aan de boeren om met hun producten geen woeker winsten te maken, maar er de noodruftigen mee te helpen. Verder verscheen er een waarschuwing aan familieleden van onderduikers voor represailles, werden er redes van H.M. de Koningin afgedrukt, en werd er opgeroepen tot onderduiken, voor de arbeidsinzet en de kalmte te bewaren tijdens de oorlogsmaanden die nog restten. In het laatste nummer valt te lezen dat het blad alleen verscheen 'als zulks nodig wordt geacht'; na augustus 1944 volgden de oorlogsgebeurtenissen elkaar in snel tempo op, en er mag worden veronder steld dat de prioriteit werd gegeven aan de actuele berichtgeving in Kroniek van de Week, zodat er daar door geen ruimte meer was voor bespiegelingen in een blad als Luctor el Emergo. Ook hier ontnam uitein delijk de bevrijding de bestaansgrond aan dit illegale blad maar dat zal wel door niemand betreurd zijn. 11 Zeeuws Tijdschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 13