How can this terrible period in the history of Zeeland be reminisced as by eyewitnesses themselves? The words in this article are based on diary-writings, kept in the National Institute for War Documentation, in Photostat-copy. In total, fifteen diaries were used, written by people from all walks of life. We could not assess the background of all of these people, but amongst the writers we count a solicitor, a school teacher, a nurse, a farmer, a secretary and a water- engineer. All war events are described in their eye- witness-accounts. They were written in Axel, Biervliet, Biggekerke, Goes, Hontenisse, Koewacht, Oostburg, Schoondijke, Terneuzen, Vlissingen, and Waterlandkerkje. Thus we follow the eventual liberation of Zeeland. 5 September 07.30 in the morning, with much consternation concerning the upcoming peace. All flags were raised, including British and American flags. All children wore orange ribbons; many houses were decorated with orange flowers. The feeling of freedom was so strong that it felt like Truth, but alas... such was not the case. Then some German soldiers came riding through the village, but they were disarmed by the white garde and detained in the public school. That same day, the N.S.B.-collaborators and other people who had sympathized with the enemy were arrested. (Hontenisse/ Boeykens) Daft Tuesday [Daft Tuesday is the Dutch name, given to this Tuesday in 1944, that greats parts of the Netherlands actually thought themselves already liberated. This morning the wireless announced that Zeeland had been surrendered and no violence was longer to be expected. Everywhere, a festive spirit was aroused. All flags were raised, all children wore orange. We were at the Biervliet distribution-office, dropped our work, and started celebrating. We formed a gang and went on a pub-crawl. Everyone bought rounds of drinks. At length, I arrived back home, rather drunk. I found my fiancee, who had come here. In the evening, the mood changed. The report had been false. (Biervliet Van Schaik). On Daft Tuesday, the Command of the Zeeuws- Flanders resistance thought the time had come to concentrate. After they struck HQ at the farm Bronzicht Hoe kan deze verschrikkelijke periode in de Zeeuwse geschiedenis beter worden opgeroepen dan door de ooggetuigen zelf? De teksten in dit artikel zijn voor een groot deel gebaseerd op dagboeken waarvan de foto(kopieën) zich bevinden in het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) in Amsterdam. In totaal werden 15 dagboeken gebruikt die zijn geschreven door vrouwen en mannen uit alle lagen van de bevolking. Niet van iedereen kon de maatschappelijke achtergrond worden achterhaald maar onder de auteurs bevinden zich een notaris, een onderwijzeres, een verpleegster, een boer, een secreta resse en een waterstaatkundige. Wij volgen de oor logsgebeurtenissen aan de hand van hun ooggetuige verslagen. Ze zijn geschreven in Axel, Biervliet, Biggekerke, Goes, Hontenisse, Koewacht, Oostburg, Schoondijke, Terneuzen, Vlissingen, en Waterlandkerkje. Op die manier volgen we wat uitein delijk de bevrijding van Zeeland is geworden en op de bij dit nummer gevoegde kaart Slag om de Schelde, sep- tember-november 1944 kunnen de troepenbewegingen gevolgd worden. 5 september 's Morgens om halfacht een hele consternatie aan gaande de vrede die op komst was. Alle vlaggen worden uitgestoken, er waren zelfs Engelse en Amerikaanse vlaggen te zien. Alle kinderen prijkten met oranje lint en ook waren vele woningen versierd met oranje bloe men. Het was zo sterk alsof dus de vrede al bewaar heid was, maar dat was helaas niet zo Toen kwa men enige Duitse soldaten door het dorp gereden maar werden door de witte garde, na eerst van hun wapens te zijn ontdaan in de openbare school onder gebracht. Ook werden die zelfde dag de N.S.B.'ers en personen die met de vijand geheuld en gesympathi seerd hadden opgebracht. (Hontenisse/ Boeykens) Dolle Dinsdag. Vanmorgen kwam er een bericht door de radio dat Zeeland is overgegeven en er niet meer gevochten zou worden. Er heerste een geweldige feeststemming. Direct waren alle vlaggen buiten, ter wijl de kinderen met Oranje liepen. We zaten in Biervliet op het distributiekantoor en legden direct alles neer en vierden feest. We gingen met een grote club van café tot café. Iedereen trakteerde. Op den duur kwam ik een beetje boven mijn theewater thuis. Daar vond ik mijn verloofde, die al hier was geko- 28 Zeeuws Tijdschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 30