Boerderij Bronzicht bij Spui waar elf Oost-Zeeuws- Vlaamse verzetsstrijders ondergedoken zaten. Bronzicht farm near Spui, where eleven resistance fighters were laying low. Deksel van de hutkoffer van J.D.A. van der velde, luitenant in het eerste op bevrijd Nederlands gebied opgerichte regiment dat later omgedoopt werd tot Bataljon Zeeland. Lid of the suitcase-trunk of J.D.A. van der Velde, lieutenant in the first Battalion to be formed on liberated territory. Later known as the Zeeland Battalion. of the Weijns-family in Spui, due to the German attention for the farm, it was necessary to re-locate On a farm in the Willem Ill-polder, of the Koster-family, they awaited the liberation of Zeeuws-Flanders, mean while trying to sabotage the Germans by swift, organized actions. There were the Partisans: Henk Borst, J. Casparie, the late Battalions Commander I-14 R.I [the first Dutch battalion that was formed on Dutch soil after the war; later it was to become the Zeeland-battalion], Rudolph Fassaert, L, K.J. Huineman, 'Jansen', Frits Koch, G. Tichelman, Jo van der Velde and Francien de Zeeuw. They presided over measures to be taken. They felt secure because the Germans were withdrawing in a sense of panic, and the farm was remote. They could even administer gun practice within limits The Germans arrived at the Koster-family, where the flash of torchlight interrupted Rudolph's quick nap, shining in his face. As soon as the Germans assessed the contents of the lorry, which comprised of weapons and munitions, and saw the O.D. band round Rudolph's arm, they immediately knew who they where dealing with. 'A terrorist!' They wanted to shoot the unabashed resistance-man on sight. (Stan van Nispen) men. 's Avonds veranderde de stemming. Het was een vals bericht geweest. (Biervliet Van Schaik). Op Dolle Dinsdag meende de leiding van de Zeeuws- Vlaamse illegaliteit dat de tijd was aangebroken om zich te concentreren. Na eerst op de boerderij Bronzicht van de familie Weijns te Spui onderdak gevonden te hebben, werd het tengevolge van de Duitse aandacht voor de boerderij, raadzaam geacht een heenkomen te zoeken op de boerderij in de Willem 111-polder onder Zaamslag van de familie Koster wachtte men tenslotte de bevrijding van Zeeuwsch-Vlaanderen af en trachtte men van hieruit door middel van snelle, georganiseerde acties de vernielingspogingen van de Duitsers te saboteren. Daar bevonden zich van de parti zanen: Henk Borst, J. Casparie, de latere Bataljons commandant I-14 R.I [het eerste Nederlandse bataljon dat op Nederlands grondgebied na de oorlog werd opgericht; later Bataljon Zeeland], Rudolph Fassaert, L. Geschiere, K.J. Huineman, 'Jansen', Frits Koch, G. Tichelman, Jo van der Velde en Francien de Zeeuw. Zij beraadslaagden over de te nemen maatregelen. Ze waanden zich veilig want de Duitsers trokken zich min of meer in paniek terug en de boerderij was afge legen. Men kon er zelfs op kleine schaal oefenen met 29 Zeeuws Tijdschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 31