6 September At noon the first spike in the wheel. From mouth-to- mouth the word was spread to remove the flags, the SS have come. They had heard from a few female N.S.B. wives what was happening here. (Hontenisse Boeykens) 11 September A sad day! Us folk from the coastal stretch have been warned, months already, but we don't know what war is, so we might have been too reckless? The crackle of gunfire is in the air, and one cannot go out. Around 03.30 hrs, 6 or 7 bomber-formations fly over, and when they make a sweep over Breskens, we hear the bombs fall. Moments later, a huge smoke-colon rises up: Breskens has been bombed. All are shaken by fright, thinking of the many relatives, friends and acquaintances. Immediately help columns take action, but there are no motorcars available, even from Oostburg people arrive on bicycle. After a time of tension, the first survivors arrive in Schoondijke. People ask around for news of their loved ones, and soon it is quite obvious that there are many casualties. Big fires rage, making all rescue-attempts very difficult. On the quay, German cars are burning. A hotel full of Germans has been eradicated. Breskens pours out. Every survivor saves what can be saved, and seeks a shelter for the night. We all feel this terrible war closing in. About 23.00 hrs, a recon naissance-plane soars over the village. It shoots off flares, and now everything is lit-up, barracks, schools, barns, bunkers, church, and vicarage, all of Schoondijke baths in a sea of light. Since bunkers sur round Schoondijke, we don't feel assured, but think: today Breskens, tomorrow Schoondijke. (Schoondijke De Vries-Balhuizen) 12 September The doctors have operated from Monday evening all through the night and during today. There were about 70 patients needing surgical treatment. Yesterday I arrived at the hospital round 21.30 hrs. The corridors were filled with patients needing attention. How many dead Breskens has to mourn is not yet known, some are still buried beneath the rubble. Some have been burned alive in their cellars. Two-thirds of Breskens has vanished. According to eyewitnesses, it must have been sheer hell. (Oostburg Mijs) vuurwapenen De Duitsers kwamen bij de familie Koster aan, waar Rudolph in zijn hazenslaapje werd verrast door het licht van een zaklantaarn, dat plotse ling in zijn gezicht scheen. Zodra de Duitsers de inhoud van de vrachtwagen zagen, namelijk wapens, munitie enz. en de O.D.-band rond de arm van Rudolph, wisten ze meteen met wie ze te maken hadden. 'Een terrorist'. Ze wilden meteen tot fusilleren van de ver schrokken verzetsman overgaan. (Stan van Nispen) 6 september Om twaalf uur kwam er een kink in de kabel. Toen ging van mond tot mond trek uw vlaggen in want de SS-mannen zijn gekomen. Deze hadden van een paar vrouwelijke N.S.B.'ers vernomen hoe hier alles in zijn werk ging. (Hontenisse Boeykens) n september Een droeve dag! Wij mensen van de kuststrook zijn gewaarschuwd, al maandenlang, maar wij weten niet wat oorlog is, dus zijn we misschien te roekeloos geweest? 't Geknetter is niet van de lucht en men kan haast niet meer uitgaan! Tegen halfvier komen 6 a 7 formaties bommenwerpers overvliegen en wanneer ze een zwenking maken boven Breskens, horen we de bommen vallen en even daarna stijgt een dikke rook zuil op. Breskens is gebombardeerd! Allen zijn ont daan van schrik en denken aan de vele familieleden, vrienden en bekenden. Direct zijn de hulpcolonnes in actie, maar geen auto is beschikbaar, zelfs vanuit Oostburg komt men per fiets. Na een tijd van spanning komen de eersten, die gespaard zijn, in Schoondijke aan. Men vraagt naar deze of gene en wordt al spoedig gewaar, dat er veel slachtoffers gevallen zijn. Er zijn grote branden, daardoor wordt het reddingwerk bemoeilijkt. Op de kade branden Duitse auto's. Een hotel vol Duitsers is met de grond gelijk gemaakt. Breskens loopt leeg! Iedereen die gespaard is gebleven, redt wat er te redden is en zoekt een veilig plekje voor de nacht. We voelen allen dat de gruwelijke oorlog dichterbij komt! Tegen elf uur komt een verkennings vliegtuig hier in ons dorp de zaak opnemen. Het gooit lichtkogels uit en nu is alles verlicht, barakken, huizen, schuren, bunkers, kerk, pastorie, héél Schoondijke baadt in een zee van licht. Daar Schoondijke rondom bezet is met bunkers voelen we ons niet erg rustig en denken: vandaag Breskens, morgen Schoondijke. (Schoondijke De Vries-Balhuizen) 30 Zeeuws Tijdschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 32