breskens -haven oct. h<= De haven van Breskens. Tekening van W.F. Dupont. Breskens-harbour. Drawing by W.F. Dupont. Still more wounded coming from Breskens. People with severed limbs or horrible wounds. The German soldiers helped a lot. (Oostburg Buyck) 14 September Today was very quiet at town hall, and I found a comfy chair to do some reading and sleeping. An idiotic thought, given that less than 10 miles away, the fight goes on, and the artillery-fire between Aardenburg en Draaibrug can be heard. In Breskens, about 60 dead have been buried, and there is much rubble to be cleared. It's still a chaos. (Oostburg Mijs) 15 September This afternoon, the waterworks ceased to work. Thus we deduced that St. Jansteen had been attacked, where the main pumping-station lies. (Terneuzen Bannier) The news remains vague and contradictory. Hoofdplaat is bombed, an ammunition-depot explodes. Fortunately, there are not many victims, but of one family, 4 are killed. (Pieterspolder near Schoondijke De Vries- Balhuizen) 16 September At 07.00 hrs on Saturday, September 16th of 1944, we were all still in bed, when we heard a cheering and shouting so loud, we all got up. We did not have time to wash or eat; we just walked towards to the road where the parade was held. And, dear Truus, we could 12 september De doktoren hebben de ganse avond van maandag, maandagnacht en vandaag geopereerd. Er waren ongeveer 70 patiënten die chirurgische hulp nodig hadden. Gisteravond toen ik om halftien in het zie kenhuis kwam, lagen de gangen vol patiënten die hulp nodig hadden. Hoeveel doden er te Breskens zijn, is nog niet aan te geven, daar er nog velen onder de puinhopen liggen. Verschillende die in kelders waren ondergedoken, zijn daar levend verbrand. Tweederde van Breskens is weg. Het moet er volgens ooggetuigen een hel zijn geweest. (Oostburg Mijs) Nog steeds gewonden uit Breskens. Stakkers met armen en benen af en met vreselijke wonden. De Duitse soldaten hebben flink geholpen. (Oostburg Buyck) 14 september Vanmiddag was het op het gemeentehuis rustig en heb ik in een makkelijke stoel opzij van de serre wat zitten lezen en slapen. Een idiote gedachte is het om te den ken dat er 18 kilometer verderop gevochten wordt en je de artillerie die tussen Aardenburg en Draaibrug staat hoort vuren In Breskens zijn er vanmiddag ongeveer 60 slachtoffers begraven en is er nog veel opruimings- werk te doen. Het is er nog een chaos. (Oostburg Mijs) 15 september Vanmiddag hield de waterleiding eensklaps op te werken. Wij leidden daaruit direct een aanval op St. Jansteen af, waar het pompstation gevestigd is. (Terneuzen Bannier) De berichten blijven vaag en tegenstrijdig. Hoofdplaat wordt gebombardeerd, een munitiepakhuis gaat de lucht in. Gelukkig zijn er niet veel slachtoffers, maar een gezin wordt zwaar beproefd, 4 leden van dat gezin worden gedood. (Op een boerderij in de Pieterspolder bij Schoondijke De Vries-Balhuizen) 16 september Om zeven uur 's ochtends op zaterdag 16 september 1944, we lagen nog in bed omdat we 's morgens maar gingen slapen, hoorden we een gejuich en gejoel van jewelste dat we ervan opstonden. We had den geen tijd ons te wassen of te eten, we liepen naar de weg waar ze de intocht deden. En beste Truus we 31 Zeeuws Tijdschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 33