iTjicbcls Café Juliana in Biggekerke - voorheen Café Wilhelemina - werd tijdens het bombardement verwoest. us had been obliterated, here and there small fires raged. The firemen came with an antique, pre-war fire engine, as was the case in those days. But what could they rescue and achieve with it? The result of this bombardment was over 50 dead, most of them innocent civilians, just a few German soldiers. (Biggekerke Simpelaar) 18 September At 02.00 hrs we were shelled with Panzer-fire. Just before it ceased, our farmyard was crawling with soldiers. There were many Russians, without weapons, but with spades to dig trenches for the Germans. Another panzer-bombardment struck. Exciting moments. We were in the cellar when two Germans passed with a signal-device. There was a horse and a cow in our stable, and the Jerries wanted me to chase them out. At that moment, the Panzers flared again, and I dived for cover. That same moment, an airplane soared over low, shooting rapidly. Most Germans were afraid, others indifferent. That evening, we left at 21.00 hrs with our main clothes/supplies on a wheel barrow. The Germans said that it was best we left. (Axel De Feyter) 700 tons of bombs were dropped yesterday during the attack on Walcheren, causing many big fires. (Oostburg Mijs) 19 September The German Feldgrau [Field grey] is still walking around, and in the evening the retreating army from Flanders passed, put to land at Borsele. (Goes Looijen) vreselijke dreun, het glas van het kelderraam vliegt aan scherven. Een enorme stofwolk, het stinkt heel erg naar zwavel. Deze bom sloeg misschien tien meter van onze kelder in. Twee tellen later komt een Duitse soldaat de trap af in de kelder. Die liep buiten, ziet de bom aankomen, laat zich plat op de grond vallen en man keerde niets. Na enige tijd verstomde het lawaai. Toen we meenden dat het laatste vliegtuig vertrokken was, zijn we naar buiten gegaan. Wat we daar te zien kregen was verschrikkelijk. Naast ons waren alle huizen verdwenen, hier en daar wat kleine brandjes. De brandweer kwam er aan met de antieke brandspuit uit die dagen, maar ja, wat moesten die mensen beginnen? Het resultaat van het bombardement rond de vijftig doden, bijna allemaal onschuldige burgers, slechts een paar Duitse solda ten. (Biggekerke Simpelaar) 18 september Om 2 uur werden we weer beschoten door pantsers. Vlak nadat het voorbij was wemelde het op ons erf van de soldaten. Er waren veel Russen bij zonder wapens maar met spaden om natuurlijk loopgraven te maken voor de Duitsers. Weer een pantserartillerie- bombardement. Het waren spannende ogenblikken. We zaten in de kelder toen er twee Duitsers bij kwa men met een seinapparaat Er stonden nog een paard en een koe op stal en die moest ik voor de Duitsers buiten jagen. Juist begonnen de pantsers weer te schieten zodat ik ter plekke dekking moest zoeken. Op hetzelfde moment kwam er nog een vlieg tuig hevig schietende laag over geraasd. De meeste Duitsers waren bang anderen weer glad onverschillig. Die avond zijn we om 9 uur vertrokken met de voor naamste kledingstukken op de kruiwagen. De Duitsers zeiden dat het het beste was te vertrekken. (Axel De Feyter) Bij de aanval op Walcheren gistermiddag is 700 ton bommen afgeworpen en er waren grote branden. (Oostburg Mijs) 19 september Feldgrau loopt ook nog rond en 's avonds langs de grote weg raakt het terugtrekkende leger uit Vlaanderen voorbij, die waren in Borsele aan land gezet. (Goes Looijen) 33 Zeeuws Tijdschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 35