On September 19th, the eight resistance fighters, to whom Mr. Abr. Coster, his father-in-law Johannes Scheele, and R.J. de Klerk were transported to Terneuzen, and from there to the vicinity of Biervliet. They were locked in a barn, under heavy security. Francien de Zeeuw came last. It was feared she could not face her interrogators, who could use circum stantial, fragmented evidence of the other ten against her. This fear proved wrong. At night, they all managed to escape; together they fled into the polders, and found refuge with Jo van der Velde and family. (Stan van Nispen) 20 September The whole day there had been the heavy roars of cannon fire in the direction of Philippine/Axel. The news is confusing. One says: 'Hulst and Axel have been libe rated', the other says: 'the liberators are at Watervliet' Some German cars and tanks have arrived at family of our host. They have fled from the front. A sergeant, soaked up to his chest, says that the Polish army was at Axelse Sassing, and that they did not spare any Germans, even if they raised their hands in surrender. Of his division, only three remained. (Pieterspolder Schoondijke De Vries-Balhuizen) The Germans evacuate Terneuzen after demolishing the main bridges and locks. In the course of the morning, the first Allies appear. (Terneuzen Drok) 21 September The Polish troops have taken the Scheldt-river over a width of 6 miles, whilst Hulst and Axel have been liberated. 22 September Mrs.Tichelman was here this afternoon. I accompanied her to the headquarters of the Orde Dienst (OD) in the hope of obtaining fresh information about her husband. The story, that he had been shot, was perti nently contradicted. He, and the others with whom he was arrested were thought to be in West-Zeeuws- Flanders, where battle still raged. He was the head of the entire OD in East-Zeeuws-Flanders, and along with him, the Germans had apprehended many others from this organization. This explains much of the confusion these days in Terneuzen. When I visited the desk of the OD-Commander this afternoon, I got Op 19 september werden de acht verzetsstrijders, waaraan toegevoegd de heer Abr. Koster, zijn schoon vader Johannes Scheele en R.J. de Klerk naar Teneuzen gevoerd en vandaar naar West-Zeeuw- Vlaanderen. Zij werden in de omgeving van Biervliet op een boerderij onder zware bewaking in een schuur opgesloten, Francien de Zeeuw als laatste. Men vrees de dat zij als laatste zou kunnen doorslaan, daar alle fragmentarische gegevens van de overige tien tegen haar gebruikt konden worden. Die vrees bleek onge grond. In de nacht ontstond de mogelijkheid tot ont vluchten en met zijn allen ontkwamen ze door de pol der en vonden onder andere onderdak bij familie van Jo van der Velde. (Stan van Nispen) 20 september De hele dag was er zwaar kanongebulder, richting Philippine-Axel. De berichten zijn verwarrend. De een zegt, 'Hulst en Axel zijn bevrijd', de ander zegt: 'de bevrijders zijn bij Watervliet.' Bij familie van onze gastheer zijn Duitse auto's en tanks aangeko men, die gevlucht zijn van 't front. Een sergeant, die tot zijn borst toe nat was, vertelde dat de Polen bij de Axelse Sassing waren en dat ze geen Duitsers spaar den, of ze hun handen opstaken of niet. Van zijn afdeling waren er nog maar drie overgebleven. (Pieterspolder Schoondijke De Vries-Balhuizen) De Duitsers verlaten Terneuzen na er de bruggen en sluizen te hebben vernield. In de loop van de morgen verschijnen de eerste geallieerden. (Terneuzen Drok) 21 september De Polen hebben de Westerschelde over een breedte van 10 kilometer bereikt terwijl Hulst en Axel zijn bevrijd. (Goes Looijen) 22 september Mevrouw Tichelman was vanmiddag hier. Ik ben met haar mee geweest naar het hoofdkwartier van de Ordedienst (OD) in de hoop wat nadere berichten van haar man te krijgen. Het verhaal dat hij al doodge schoten zou zijn, wordt pertinent tegengesproken. Hij en de anderen met wie hij gearresteerd is, schijnen nog in Westelijk Zeeuw-Vlaanderen te zijn, waar nog steeds gevochten wordt. Hij was het hoofd van de gehele Ordedienst in Oost-Zeeuw-Vlaanderen en met hem zijn nog vele andere kopstukken van deze orga- 34 Zeeuws Tijdschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 36