The Hichman Bridge near Retranchement. De Hichmanbrug bij Retranchement. 23 September Black day for Oostburg. Around 16.00 hrs a forma tion of low-flying bombers take aim. Oostburg is shot at and bombed, the Catholic Church is heavily dama ged, Oostburg is on fire. (Waterlandkerkje De Milliano) Bombs on Catholic Church fall right upon the Red Cross. (Oostburg Buyck) 24 September No news, just a lot of gunfire in the lands around Cadzand. (Axel De Feyter) 28 September Fortunately, we receive word that Tichelman, the Commander of the OD is still free. He was arrested by the Germans two days before the liberation, along with a few other people (like Huineman, who is also free now) and Fransien de Zeeuw, and taken to West- Zeeuws-Flanders. The art is now: How to get them back here. (Terneuzen Lambrechtsen van Ritthem) 23 September Zwarte dag voor Oostburg. Omstreeks 16 uur komt een formatie laagvliegende machines die Oostburg beschieten en bombarderen. De katholieke kerk zwaar beschadigd. Oostburg brandt. (Waterlandkerkje De Milliano) Bommen op de katholieke kerk precies op het aange brachte Rode Kruis. (Oostburg Buyck) 24 september Geen nieuws, alleen dat in het Land van Cadzand geweldig wordt geschoten. (Axel De Feyter) 28 september Gelukkig horen we dat Tichelman, de chef van de OD vrij is. Hij was namelijk 2 dagen voor de bevrijding met nog een paar mensen (onder andere Huineman die ook vrij is) en Francien de Zeeuw door de moffen gevangen genomen en naar West-Zeeuws-Vlaanderen gebracht. De kunst is nu om ze terug hier naartoe te krijgen. (Terneuzen Lambrechtsen van Ritthem) 36 Zeeuws Tijdschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 38