29 September In Eede, the greater part of the houses has been shel led. (Waterlandkerkje De Milliano) 1 October A city in wartime. The image of Goes has certainly not improved during these times. Many shops have planks nailed to the windows, to protect against bullets or air pressure. (Goes Looijen) 2 October This morning, Allied Supreme Command warned that the situation in Zeeland was very bleak. With much concern, our family went into the night. It started with the uncanny whistling of hunter-planes. About 23.00 a heavy bang, preceded by several flares, which lit up everything in a ghastly glow. It was also full moon. I suffered much heartache. (Goes Looijen) 4 October The news this morning was that the Zeedijk near Westkapelle, Walcheren had been bombed to pieces. It happened yesterday. The seawater is now flooding Walcheren, and the water now threatens the German occupation-troops. Radio Orange announced last night that it was curious this had to happen on the 3r^ of October. In 1574, they used the help of the water to drive out the Spaniards round Leyden, and now in Walcheren 1944 that same water was being used to flood out the enemy. (Terneuzen Lambrechtsen van Ritthem) 5 October Slowly, but surely, a terrible drama takes place on fair Walcheren. Yesterday, somebody went to Middelburg, now completely flooded. One third of the population of Walcheren has perished. At 17.00 hrs, the Westkapelle-dyk has been bombed over a stretch of 100 yards or more. The whole day through, there is heavy gunfire between Walsoorden and Hansweert. Many houses have been shot to ruins, fugitives killed. (Goes Looijen) 6 October Biervliet is besieged with rocket-bombs. Many dead. All people flee the village, in search of safe shelter elsewhere. (Biervliet Van Schaik) 29 september In Eede is het grootste deel der huizen stuk gescho ten. (Waterlandkerkje De Milliano) oktober Een stad in oorlogstijd. Het beeld van Goes is er in deze tijden niet mooier op geworden. Veel winkels hebben planken voor de ruiten gespijkerd tegen kogels of luchtdruk. (Goes Looijen) 2 oktober 's Ochtends kwam de waarschuwing van het geallieer de opperbevel dat de toestand van Zeeland niet best is. Met bezorgdheid ging de familie de nacht in. Het begon 's nachts met het onheilspellend gefluit van jagertjes. Tegen een uur of elf een hevige slag vooraf gegaan door lichtkogels die alles in een lugubere gloed zetten. Het was bovendien volle maan. Ik kreeg ontzettend last van hartkloppingen. (Goes Looijen) 4 oktober In de berichten van vanmorgen werd medegedeeld dat de Zeedijk bij Westkapelle in Walcheren kapot gebom bardeerd is. Dit is gisteren gebeurd. Walcheren wordt overstroomd door het zeewater en de Duitse bezettings troepen worden nu door het water bedreigd. De Oranje zender zei gisteravond dat het merkwaardig is dat dit juist 3 oktober moest gebeuren. In 1574 werd bij Leiden de hulp van het water ingeroepen voor de verdrijving van de Spanjaarden en nu in 1944 wordt op Walcheren ook weer het water gebruikt om de vijand te verdrijven. (Terneuzen Lambrechtsen van Ritthem) 5 oktober Langzaam maar zeker voltrekt zich een vreselijk drama op het schone Walcheren. Gisteren is iemand in Middelburg geweest dat onder water stond. Eenderde van de bevolking van Westkapelle is omgekomen. 5 uur namiddag is de dijk van Westkapelle over 120 meter breedte kapot gebombardeerd. De gehele dag door wordt vanuit Walsoorden, Hansweert beschoten en wordt vanuit Hansweert teruggeschoten. Veel huizen kapot. Vluchtelingen omgekomen. (Goes Looijen) 6 oktober Biervliet zwaar geteisterd door racketbommen. Verschil lende doden. Alle mensen vluchten uit het dorp en zoeken elders een onderkomen. (Biervliet Van Schaik) 37 Zeeuws Tiidschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 39