Poppies bij het monument voor Engelse en Canadese militairen bij Watervliet. Poppies at the Monument for fallen British and Canadian soldiers in Watervliet. 8 October The dyke at Yerseke has been broken. The town is evicted. (Goes Looijen) n October Terrible day for Oostburg. The already overcrowded hospital took several full blasts, many killed and wounded. In a private house 12 people were killed. The corpses of four people were slung from a cellar onto a rooftop, and remained there for several days. (Waterlandkerkje De Milliano) Ellewoutsdijk has been removed from the earth during the bombardment of 8th October. (Goes Looijen) 12 October Today, as we were told later, about 4500 Mortar- grenades were shot of in 45 minutes in our vicinity. The mortar fire was so heavy you could not hear each other. A few yards away, a mortar-canon wails incessantly. We have an 86 years old Grandmother living in. Due to this hellish noise, she has lost her senses, and does not know what she is doing In this misery our neighbour had given birth to a son, 8 oktober De dijk bij Yerseke is doorgestoken. Die stad is ont ruimd. (Goes Looijen) n oktober Verschrikkelijke dag voor Oostburg. Het overvolle zie kenhuis kreeg meerdere voltreffers, vele doden en gewonden. In een woonhuis 12 mensen gedood. De lijken van vier mensen werden uit de kelder op het dak van een aangrenzend huis geslingerd en bleven daar dagen liggen. (Waterlandkerkje De Milliano) Ellewoutsdijk bij het bombardement van 8 oktober volkomen van de aarde verdwenen. (Goes Looijen) 12 oktober Er zijn vandaag, naar ons later werd medegedeeld, 4500 granaten in drie kwartier in onze omgeving geschoten Het granaatvuur is nu zo hevig dat je elkaar niet meer kunt verstaan. Op enkele meters afstand blaft hele dagen een granaatwerper We hebben mijn grootmoeder die 86 jaar is bij ons. Vanwege het hels kabaal is ze totaal buiten zinnen geraakt en weet niet meer wat ze doet In deze ellende heeft onze buurvrouw in een schuilkelder het 38 Zeeuws Tijdschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 40