Pools oorlogsmonument bij Axel. Polish War Monument at Axel. whilst in the cellar. During this event, four shells fell on their house. Without any pauses, airplanes with weapons and bombs fly over. It is like Hell on earth. Everything seems to be burning. (Biervliet Van Schaik) 14 October When we came out of our hole to draw fresh air, we saw a small tank-car approaching. It was the long expected Canadians. We were joyful, but not overtly. We had been through too much. (Biervliet Van Schaik) 15 October As I write this, shells rain down on the house. We can hear the glass shatter, lumps of debris and roofing fall down, and all of a sudden this tremendous bang! The cellar-door slams shut, and we are trapped in a cloud of gunpowder. (Pieterspolder, Schoondijke De Vries- Balhuizen) 16 October Until about 14.00 hrs the situation remains uncertain, but then that lovely confirmation arrives. We at Pieterspolder have been liberated. Our host just walked outside, and there we heard: 'Vicar, Vicar, come quickly!' And yes: when Dirk popped up, he leven geschonken aan een zoon. Tijdens deze gebeur tenis vielen 4 granaten in hun woning waaronder ze in de kelder zat. Onophoudelijk komen vliegtuigen met boordwapens en bommen. Het is een hel op aarde. Overal brandt het. (Helenapolder Biervliet Van Schaik) 14 oktober Toen we uit ons hol kwamen om buitenlucht te nemen, zagen we een tankwagentje aankomen. Het waren de langverwachte Canadezen. We waren blij, maar niet uitbundig omdat we te veel hadden meege maakt. (Biervliet Van Schaik) 15 oktober Terwijl ik dit schrijf, komen er meer granaten bij 't huis neer, we horen 't glas aan de voorkant rinkelen, steen- brokken en dakpannen vallen neer en plotseling komt er een geweldige slag! De deur van de kelder slaat dicht en wij zijn in een wolk van kruitdamp gehuld. (Pieterspolder, Schoondijke De Vries-Balhuizen) 16 oktober 't Blijft tot een uur of twee onzeker hoe het nu eigen lijk is, maar dan komt plots de heerlijke bevestiging. 39 Zeeuws Tijdschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 41