actually saw two Canadians. 'Welcome here, liberators of our country!' is the first thing Dirk says. Then we all fly into the hall and don't know how to deal with our happiness. The children get chocolate, the gents get cigarettes. We still cannot quite grasp that we are actually free! Liberated on Sunday 15th at evening- fall. Therefore the night was quiet. (Pieterspolder Schoondijke De Vries-Balhuizen) Rilland was bombed the day before last. School hit by ammunition. 12 dead, half of Rilland homeless. (Goes Looijen) 17 October If nothing is to emerge soon, then the land of Cadzand will become the graveyard of Europe. (Waterlandkerkje De Milliano) The Germans retreat along the line Hoofdplaat, Oostburg, Sluis, Knokke, and still offer serious retaliation. Allied airplanes rapports the Germans have destroyed the dykes of North-Beveland, and that the island is practically under water. 19 October I went to Vlissingen to save my parents-in-law. The water is two storeys high. Furniture floats through the streets. Linen wear, capitals just float about. At the Badhuisstraat the whole sea seems to sweep in. Walcheren is lost, in my opinion. In Middelburg 50.000 are gathered. It has been declared an Open city. 22 October Breskens is liberated. (Goes Looijen) 23 October This afternoon, Vlissingen and Borsele were bombed. The windows trembled here in Goes. (Goes Looijen) 25 October It is now a fact: the Canadians have entered Zuid- Beveland. Freedom is near. (Goes Looijen) 26 October Liberation-day. Guns in the Langestraat. At 09.45 hrs, three English soldiers walk into the old hospital-wing. What a joy. The whole afternoon much walking about Wij hier in de Pieterspolder zijn bevrijd! Onze gast heer liep even buiten en daar ineens horen we roe pen: Dominee, dominee kom eens even! En ja hoor, toen Dirk boven kwam, zag hij werkelijk twee Canadezen. 'Welcome here, liberators of our country!' is het eerste wat Dirk zegt. Allemaal vliegen we naar de gang en weten geen raad van blijdschap! De kinderen krijgen chocolade en de heren sigaretten. Nog kunnen we niet ten volle begrijpen dat we echt vrij zijn! Bevrijd op zondag 15 oktober in de avond, daardoor was de nacht natuurlijk zo rustig. (Pieterspolder Schoondijke De Vries-Balhuizen) Rilland eergisteren gebombardeerd. School met ammunitie getroffen. 12 doden, half Rilland dakloos. (Goes Looijen) 17 oktober Wanneer niet spoedig uitkomst komt, wordt het Land van Cadzand het kerkhof van Europa. (Waterlandkerkje De Milliano) Duitsers trekken zich terug op de lijn Hoofdplaat, Oostburg, Sluis, Knokke en bieden nog hevige weer stand. Geallieerde vliegtuigen rapporteren dat de Duitsers de dijken van Noord-Beveland vernield heb ben en dat het eiland praktisch onder water staat. 19 oktober Ik ben in Vlissingen geweest om mijn schoonouders te redden. Het water staat twee verdiepingen hoog. Het meubilair drijft in de straten, linnengoed, kapita len drijven daar rond. Bij de Badhuisstraat stromen hele zeeën binnen. Walcheren is volgens mij verloren. In Middelburg zitten 50.000 mensen. Het is tot open stad verklaard. 22 oktober Breskens is bevrijd. (Goes Looijen) 23 oktober Vanmiddag Vlissingen en Borsele gebombardeerd. De ruiten trilden hier in Goes. (Goes Looijen) 25 oktober Het is een voldongen feit, de Canadezen dringen Zuid-Beveland binnen. De vrijheid nadert. (Goes Looijen) 40 Zeeuws Tijdschrift 2004/6-7

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 42